Francuskie

To ci się przyda w nauce francuskiego! Praktyczne rzeczy, które warto mieć

Cześć! Przygotowałam dla Was artykuł trochę inny niż zazwyczaj. Przeważnie pokazuję jak skutecznie uczyć się francuskiego słownictwa i gramatyki, polecam kanały do nauki na youtube, książki gramatyczne oraz piękne francuskie piosenki. Dzisiaj chciałabym trochę zainspirować i zaprezentować kilka rzeczy, które możecie kupić/ wykorzystać w nauce języków obcych.

Bardzo możliwe, że niektóre z tych przedmiotów czy usług macie już kupione. Nie są to żadne odkrywcze, czarodziejskie przedmioty, które wznoszą w mgnieniu oka na wyżyny biegłości językowej 😉 Jednak zademonstruję Wam jak wykorzystać je w nauce francuskiego (a również innych języków!) i wycisnąć z tych rzeczy 100%.

Czasami wystarczy jedynie spojrzeć z innej perspektywy na zastosowanie tego co jest wokół nas. Do efektywnej nauki języków nie potrzeba zbyt wiele. Często nadmiar przeróżnych książek, płyt i materiałów działa wręcz odwrotnie – rozpraszamy się i tracimy energię na wybór odpowiednich pomocy naukowych. Jestem przekona, że aby rozwinąć poziom francuskiego w dużym stopniu przyda się to co już teraz mamy pod ręką.

Przed Wami praktyczne rzeczy przydatne przy nauce francuskiego – czekam również na Wasze pomysły w komentarzach poniżej! Koniecznie zajrzyj też na mojego instagrama, gdzie tworzę oryginalne relacje i dzielę się językowymi tipami

Netflix

Tego serwisu na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie pierwszy raz o tym wspominam, ale myślę, że Netflix jest genialnym narzędziem do urozmaicenia nauki francuskiego. Przede wszystkim pozwala nam usłyszeć rodowitych użytkownikach języka, osłuchać się z ich akcentem, sposobem mówienia, intonacją. Ponadto mamy szansę nauczyć się praktycznych zwrotów, które nie sposób czasem znaleźć w klasycznych podręcznikach.

Ze swojej strony mogę polecić Ci francuskie seriale takie jak: Lupin, Dix pour cent oraz Plan cœur. Jakiś czas temu stworzyłam też wpis z ciekawymi francuskimi filmami na Netflixie. Oglądając coś na tej platformie najlepiej wyłączyć polskie napisy, a zamiast tego uruchomić te obcojęzyczne. Zapewniam Cię, że z kontekstu zrozumiesz co dzieje się na ekranie i zapomnisz o braku tłumaczenia 😉 A w razie czego zawsze możesz obejrzeć scenę jeszcze raz, po polsku. Nie notuj i nie sprawdzaj znaczenia wszystkich nieznanych słów. Rób to wtedy gdy czujesz, że widzisz jakiś fajny zwrot, który możesz wykorzystać w przyszłości.

czasopisma

Być może myślisz, że dostęp do czasopism francuskojęzycznych jest w Polsce niemożliwy. W rzeczywistości nie jest aż tak źle jak się wydaje! Chociażby w większych empikach, na dziale z prasą, dostępne są magazyny po francusku na temat architektury, sztuki czy roślin. Jedyny mankament stanowi czasem ich cena.

Fajną alternatywą dla oryginalnych czasopism są te wydawane specjalnie dla osób uczących się języka. Godna polecenia jest seria Français Présent. Ta cyklicznie wypuszczana gazeta zawiera wiele ciekawych artykułów na aktualne tematy. Do tego obok tekstów znajdziemy słowniczek z przydatnymi wyrażeniami oraz krótkie łamigłówki. Na stronie mamy możliwość przesłuchania artykułów w formie audio. Po szczegółową recenzję tego magazynu zapraszam Cię do mojego archiwalnego wpisu.

Czasopisma są bardzo pomocne w nauce języka, czytając pasjonujące nas teksty łatwiej przyswajamy słownictwo specjalistyczne i widzimy struktury gramatyczne użyte w praktyce. Jeśli nie masz możliwości zakupu obcojęzycznej gazety warto sprawdzić wersje elektroniczne (np. 1jour1actu – czasopismo dla młodzieży napisane prostym językiem). Będąc na wyjeździe we Francji możesz rozejrzeć się nie tylko za prasą, ale też za wszelkimi darmowymi ulotkami czy katalogami, z których da się wiele nauczyć 🙂

bullet journal

Jestem ogromną miłośniczką bullet journala. W notesie do bujo mam kalendarz miesięczny, ale również wiele stron z inspiracjami, listami, kolekcjami. Tutaj możesz zobaczyć jak to u mnie wygląda. Prowadzę habit tracker – tabelkę, która mobilizuje mnie do codziennej nauki francuskiego. Zawsze wyznaczam sobie cele językowe na dany rok i rozdzielam je na małe elementy, łatwe do zrealizowania.

Taki notes językowy (niekoniecznie bullet journal) działa bardzo mobilizująco. W jednym miejscu mamy możliwość gromadzić plany na naukę francuskiego, konkretne cele, pomysły na urozmaicenie językowej drogi czy śledzić postępy w różnych tabelkach. Warto dać sobie szansę i spróbować czy taki system się Wam sprawdzi.

listy to do

Najprostsze na świecie, a jakie skuteczne! Listy to do są ze mną zawsze. Kolorowe karteczki mają milion zastosowań. Poczynając od zapisywania obowiązków do zrobienia, po tworzenie fiszek językowych, notowania słówek i konstrukcji do zapamiętania. Nie bój się rozwieszać je po pokoju, zginać i zabierać ze sobą w podróże. Samoprzylepne karteczki świetnie sprawdzają się przy robieniu krótkich językowych notatek gdziekolwiek jesteś.

Naukę języka zawsze uwzględniaj w swoim planie dnia. Możesz to zrobić właśnie poprzez najzwyklejszą listę to do. Gdy zapisujemy coś, zwiększamy szanse na to, że to zrobimy ♥

kolorowe markery

Nie bój się kolorów! To właśnie one pomagają w lepszym zapamiętywaniu informacji. Zaopatrz się w kilka kolorowych markerów, tak aby zawsze mieć je pod ręką. W czasie nauki języka pisząc zakreślaj ważne struktury, zaznaczaj podobne końcówki czy rodzajniki. Dzięki szukaniu podobieństw i zależności między słówkami łatwiej zrozumiesz dany materiał.


Tyle ode mnie, a teraz czas na ekstra porady od Nieobce!

metoda nauki

Odpowiednio dobrana metoda nauki pozwala działać cuda! W Nieobce stawiamy na metodę Total Immersion, a więc otaczanie się językiem, zanurzenie się w nim. Polecamy ten sposób tym, którzy chcą stać się aktywnymi użytkownikami języka. Przebywanie z językiem na różnych płaszczyznach pozwala dużo lepiej go zapamiętać, a co za tym idzie – używać bez stresu. Wszystkie wyżej opisane metody świetnie sprawdzą się w procesie otaczania się językiem. 

W nauce francuskiego, a także wszystkich innych języków obcych kluczowe jest wpływanie na zmysły. Słuch pomoże nam lepiej zapoznać się z wymową, wzrok pomoże nam opanować pisownię wyrazów czy zdań, a mowa sprawi, że będziemy aktywnie konwersować. Nawet jeżeli po drodze będą zdarzać się błędy można wykorzystać je jako motywację do dalszej nauki i pracy nad swoimi możliwościami. 

Otaczanie się językiem może sprawić, że znacznie szybciej nauczysz się języka. Postaraj się aby Twoją metodą nauki nie było uczenie się słówek przez godzinę dziennie, a wplatanie do swojego życia elementów francuskojęzycznych, które przyspieszą osiągnięcie Twojego celu, jakim jest nauczenie się języka. 


Wpis powstał we współpracy z Nieobce – nowoczesną szkołą językową, która działa również na instagramie. W ramach wspólnych działań pokazujemy jak skutecznie uczyć się języków obcych ♥

Nieobce to innowacyjna szkoła językowa, która oferuje kursy indywidualne, dopasowane do oczekiwań kursanta. Klienta i jego potrzeby stawiamy w centrum! Więcej o nas na: nieobce.pl


I to tyle – mam nadzieję, że te porady pomogą Ci zmienić trochę perspektywę nauki francuskiego 🙂

Napisz koniecznie w komentarzu, które z tych rzeczy pomagają Ci w nauce języków!

Verified by MonsterInsights