Zwiedzanie Alzacji we Francji. Co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca tego rejonu. Zamki, wzgórza, miasteczka. Zwiedzanie Strasbourga - porady i wskazówki.
Francuskie,  podróże

Co warto zwiedzić w Alzacji? Atrakcje i ciekawe miejsca

Hej! Ponad tydzień temu wróciłam z wakacyjnego wyjazdu do Alzacji. Ciągle jestem bardzo podekscytowana, bo była to moja pierwsza wizyta we Francji. Zresztą jeśli śledzicie mnie na instagramie, to zapewne widzieliście radość, która emanowała z moich zdjęć 😀 Wszystkie posty ze zwiedzania Alzacji zapisałam w tym insta przewodniku. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że spełniłam moje marzenia odwiedzając Francję. Zobaczyłam przepiękne miejsca, zjadłam pyszne lokalne jedzonko i porozmawiałam do tego po francusku

Alzacja (Grand Est) to piękny region w północno-wschodniej Francji, który dzieli się na Dolny i Górny Ren. Graniczy z Niemcami i Szwajcarią oraz jest położony wzdłuż pasma Wogezów. Historycznie ta część Francji w 1870 r. została przyłączona do Niemiec. Po traktacie wersalskim wróciła do Francji, by w 1940 znaleźć się na terytorium III Rzeszy. Finalnie Alzacja została włączona do Francji po II wojnie światowej. Wpływy niemieckie są widoczne na tym terenie chociażby w tradycyjnym jedzeniu, języku alzackim czy architekturze.

Alzacja słynie z pięknych, kolorowych miasteczek i domów zbudowanych z muru pruskiego. W tym rejonie znajdziemy wiele pokaźnych zamków, urokliwych winnic na wzgórzach oraz interesujących muzeów. Alzacji znana jest także z mieszkających tam bocianów, pysznych precelków oraz tradycyjnej la tarte flambée.

Dzisiaj zapraszam Was na krótką podróż po Alzacji. Pokażę kilka miejsc, miast, obiektów, które naprawdę warto zwiedzić i zobaczyć na własne oczy!

Zobacz też:
Colmar – 5 rzeczy do zwiedzenia w tym mieście!


Miejsca, które warto zobaczyć w Alzacji

Atrakcje w Alzacji - we Francji. Zwiedzanie Strasbourga - co warto tam zobaczyć? Wizyta w Parlamencie Europejskim.
Parlament Europejski w Strasbourgu

Strasbourg

Strasbourg to stolica rejonu Grand Est i według mnie obowiązkowy punkt do odhaczenia przy zwiedzaniu Alzacji. Miasto zrobiło nam mnie ogromne wrażenie. Lista rzeczy do zobaczenia w Strasbourgu praktycznie się nie kończy!

Z informacji praktycznych warto pamiętać, że do Strasbourga nie można wjeżdżać autami z silnikiem diesel. Najlepiej zaparkować samochód poza miastem i przesiąść się na komunikację miejską np. autobus. W Strasbourgu prężnie działają linie tramwajowe (CTS – Compagnie des Transports Strasbourgeois), którymi bez problemu da się dojechać w okolice wszystkich atrakcji turystycznych. Dodam jeszcze, że na przystankach są specjalne biletomaty i zakupione bilety trzeba skasować przed wejściem do tramwaju 😉

Parlement européen (Parlament Europejski)

Budynek parlamentu już od zewnątrz wygląda imponująco, ale warto też zobaczyć jego architekturę od środka. Zwiedzanie obiektu jest darmowe, przed wejściem przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa. Przed parlamentem powiewają flagi członków Unii (genialnie wyglądały one na tle niebieskiego nieba!). Podczas zwiedzania można zobaczyć wystawy interaktywne oraz fotograficzne, rozmieszczone przy głównym korytarzu. Na koniec wchodzi się na widownię sali obrad. Co ciekawe w czasie mojej wizyty w parlamencie byli aktorzy, gdyż kręcono film 😀

wstęp: darmowy

Zwiedzania Alzacji - atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Strasbourgu? Wejście do katedry Notre-Dame i pałacu Rohan.
Po lewej – katedra Notre-Dame, po prawej – pałac Rohan

Cathédrale Notre-Dame

Jak pewnie zauważyliście nazwa Notre-Dame jest dokładnie taka sama jak katedry w Paryżu. Katedra Notre-Dame w Strasbourgu łączy cechy architektury gotyku francuskiego i niemieckiego. Ta strzelista budowla wzbudza w człowieku podziw i zachwyt nad średniowieczną konstrukcją. Piękna rozeta z witrażem, rzeźbione portale, wybijająca się w górę wysoka wieża oraz niezwykłe sklepienia krzyżowo-żebrowe od wewnątrz. Zdjęcia zdecydowanie nie oddają w pełni potęgi tej budowli.

wstęp: darmowy, płatne wejście na wieżę 3-5€

Palais Rohan – Archéologie, Arts décoratifs, Beaux-Arts (pałac i trzy muzea)

Barokowy pałac Rohan został wybudowany w XVIII wieku. Mieszkało w nim wiele francuskich władców takich jak Ludwik XV, Maria Antonina, Napoléon Bonaparte czy Karol X. Obecnie w pałacu mieszczą się aż trzy muzea: Archeologiczne, Sztuki Dekoracyjnej i Sztuk Pięknych. Na mnie wrażenie zrobiły ogromne komnaty oraz sale, pełne złotych zdobień i precyzyjnych ornamentów.

wstęp: darmowy do 31 sierpnia

Zwiedzanie Alzacji. Atrakcje i ciekawe miejsca w Strasbourgu. Muzea w pałacu Rohan, galeria Lafayette.
Po lewej – pałac Rohan, po prawej – galeria Lafayette

La Petite France (Mała Francja)

Mała Francja znajduje się w historycznym centrum Strasbourga. To tam znajdziemy najbardziej malowniczą zabudowę w mieście. Dzielnica ta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz kolorowych alzackich domków i małych uliczek, uroku La Petite France dodaje przepływająca przez nią rzeka. Spacerując możemy natknąć się też na obrotowy most oraz zobaczyć przepływający tramwaj wodny. To miejsce jest idealne na odpoczynek, szczególnie w kawiarni czy lokalnej restauracji z pięknym widokiem.

La place Kléber

Plac Kléber to największy plac Strasbourga. Jest usytuowany w centrum dzielnicy handlowej miasta, więc w okolicy znajduje się wiele sklepów (kawałek dalej jest też Primark ;)). Nazwa placu pochodzi od Jean-Baptiste Kléber, który urodził się w Strasbourgu i był generałem w czasie Rewolucji Francuskiej. Na środku placu stoi jego pomnik. Ze swojej strony dodam, że obok placu mieści się świetna księgarnia (Librairie Kléber) z ogromnym asortymentem. Jako miłośniczka książek kupiłam sobie dwie pozycje do poczytania po francusku 😀

Muzea

Jeśli Strasbourg – to muzea. Jest ich naprawdę ogrom w tym mieście i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Muzeum Modernizmu i Sztuki Nowoczesnej, muzeum historii Alzacji, muzeum czekolady, muzeum ilustracji Tomiego Ungerer, muzeum mineralogii i wiele innych.

To musisz zobaczyć w czasie pobytu w Alzacji! Zwiedzanie i atrakcje Strasbourga. Mała Francja - La Petite France. Plac Kléber.
Po lewej – Mała Francja, po prawej – księgarnia na placu Kléber

Zamek Haut-Kœnigsbourg

Château du Haut-Kœnigsbourg położony jest na skalistym wzgórzu w Wogezach, na wysokości 757 m n.p.m. Jego nazwa to adaptacja niemieckich słów znaczących “wysoki zamek króla”. Zamek wzniesiono w XII wieku. W czasie wojny trzydziestoletniej budowla została spalona i odbudowana dopiero przez niemieckiego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna w XIX wieku. Finalnie zamek został przekazany Francji na mocy traktatu wersalskiego.

Zwiedzenie zamku jest bardzo urozmaicone – nie są to jedynie mury, schody czy dziedzińce, ale także zrekonstruowane pomieszczenia. W niektórych salach zobaczymy ciekawe ornamenty, malowidła i drewniane rzeźby. W zamku znajduje się wiele wystaw tematycznych. Po terenie château spacerują ludzie poprzebierani w stroje z epoki, opowiadający o dawnych zwyczajach i tradycjach. Widoki z zamkowej wieży na okolicę są naprawdę piękne 🙂

wstęp: 9€ za osobę dorosłą, 5€ za dziecko od 6 r.ż.

Zamek Haut-Kœnigsbourg  w Alzacji, we Francji. Zwiedzanie, wejście, ceny biletów wstępu. Czy warto go zobaczyć?
Zamek Haut-Kœnigsbourg

Mont Sainte-Odile

Mont Sainte-Odile to 760-metrowy szczyt w Wogezach. Położony jest na nim klasztor świętej Otylii z Hohenburga, patronki Alzacji, której 1300-rocznicę śmierci świętowano w 2020 roku. Sanktuarium jest imponującym budynkiem, szczególnie biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej zostało wzniesione. Wchodząc do środka kaplicy możemy zobaczyć kolorowe witraże, malowidła naścienne, grobowiec św. Otylii, a nawet relikwię św. Jana Pawła II. Tereny wokół klasztoru są bardzo urokliwe, idealnie zadbane krzewy oraz kwiaty, a do tego cudowny widok na alzackie lasy.

Na Mont Saint-Odile można wejść pieszo, szlakiem przez las albo podjechać samochodem. Osobiście wybrałam wędrówkę ścieżką wśród drzew i była to miła odskocznia od panujących upałów.

wstęp: darmowy
na terenie hotel, restauracja i sklepik z pamiątkami

Klasztor na szczycie Mont Sainte-Odile. Wejście, atrakcje, dojazd. Zwiedzanie Francji, najpiękniejsze miejsca w Alzacji, które trzeba zobaczyć.
Mont Sainte-Odile

Miejsc do zobaczenia w Alzacji jest ogrom. Mam nadzieję, że ten wpis zainspirował Cię do zwiedzenia tego pięknego rejonu we Francji 🙂 A to jeszcze nie koniec, bo już za niedługo na moim blogu pojawi się kolejny artykuł w tematyce podróży – tym razem pod lupę wezmę piękne małe miasteczka Alzacji, winnice oraz Colmar. Nie możecie tego przegapić!

Zapraszam Cię też na mojego instagrama, gdzie prężnie działam i wrzucam kolorowe foty ♥

Napisz koniecznie w komentarzu, którą z tych atrakcji chciałbyś zobaczyć najbardziej!