Colmar - najlepsze miejsca do zobaczenia w tym mieście! 5 punktów do zwiedzenia.
Francuskie,  podróże

Colmar – 5 rzeczy do zwiedzenia w tym mieście!

Hej! W ostatnim wpisie opowiadałam Wam o zwiedzaniu Strasbourga, klasztoru na wzgórzu i niezwykłego alzackiego zamku (koniecznie zajrzyjcie do tego artykułu jeśli jeszcze nie czytaliście!). Dzisiaj prezentuję drugą część polecanych miejsc do zobaczenia w Alzacji! Tym razem skupię się na 5 rzeczach do zwiedzenia w Colmarze.

Colmar to miasto w regionie Grand Est we Francji. Jest ono nazywane la plus alsacienne des villes d’Alsace (najbardziej alzackim miastem), dzięki zachowaniu dziedzictwa i historii Alzacji.

To stolica alzackich win, miasto przyjazne naturze, posiadające bogatą infrastrukturę sportową. Colmar jest centrum kulturalnym – znajdziemy tu teatry (le théâtre municipal), liczne muzea, szkoły artystyczne, a nawet operę (l’Opéra national du Rhin). W wakacyjnym okresie organizowane są letnie festiwale filmowe, jazzowe i czytelnicze oraz wydarzenia takie jak kino plenerowe, noc kolorów czy święto nauki.

W tym wpisie pokażę Wam co warto zwiedzić w Colmarze. Opowiem o tym gdzie znaleźć obraz Picassa, o co chodzi z francuską Wenecją oraz co we Francji robi Statua Wolności 🙂 Zapraszam Cię też na mojego kreatywnego instagrama gdzie tworzę artystyczne posty i zarażam moją pasją do francuskiego ♥

Zobacz też poprzedni wpis: Co warto zwiedzić w Alzacji? Atrakcje i ciekawe miejsca


Colmar – co zobaczyć w tym mieście? Zwiedzanie Alzacji

Zwiedzanie Colmaru - co warto zobaczyć? Muzea, Mała Wenecja, kościoły. Tych rzeczy nie możesz pominąć!
Colmar (po lewej budynek muzeum Unterlinden, po prawej Mała Wenecja)

1. Musée Unterlinden

Muzeum Unterlinden w Colmarze pierwotnie mieściło się w XIII-wiecznym klasztorze sióstr dominikanek. Obecnie jest połączone z budynkiem dawnych łaźni miejskich oraz ze współczesną zabudową. Zobaczymy tam zbiory sztuki ze średniowiecza, okresu Rewolucji Francuskiej, XIX-XX wieku, a nawet XXI wieku.

Jednym z najsłynniejszym dzieł w muzeum jest potężny ołtarz z Isenheim autorstwa Grünewalda, który składa się z wielu ruchomych, drewnianych skrzydeł, kilkukrotnie zamykanych. W Unterlinden znajdziemy także obraz Picassa z 1960 roku, Buste d’une femme assise (Jacqueline Roque) – “Popiersie siedzącej kobiety”. Co do sztuki współczesnej wrażenie robi wystawa chińskiego malarza Yan Pei-Ming, który tworzy używając dużych pędzli i odcieni tych samych kolorów (czerwieni, bieli, czerni).

W muzeum przy niektórych wystawach znajdziemy przyklejone naklejki “amours au musée“, które w ciekawy sposób opowiadają co dzieje się na obrazie i jaka jest związana z nim historia miłosna. W Unterlinden oprócz wystaw do dyspozycji zwiedzających jest dziedziniec wewnętrzny z piękną roślinnością i fotelami do odpoczynku. Możemy także wstąpić do muzealnej kawiarni albo sklepiku z pamiątkami (kupiłam tam sobie świetnego magnesa z obrazem ;)).

wstęp: 13€ za osobę dorosłą, 8€ za dziecko od 12 r.ż

Colmar - to musisz zobaczyć! Zwiedzanie Francji. Muzeum Unterlinden.
Muzeum Unterlinden (po lewej ołtarz z Isenheim)

2. La Petite Venise (Mała Wenecja)

Mała Wenecja w Colmarze jest esencją tradycyjnej alzackiej architektury. Pierwotnie była zamieszkiwana przez społeczność handlarzy, winiarzy oraz wioślarzy. Brukowane uliczki, śliczne, kolorowe domy oraz przepływająca rzeka nadają temu miejscu dużo uroku. Możliwe jest wykupienie rejsu łodzią, pozwalającego zobaczyć miasto z innej panoramy. Jedne z najbardziej znanych kamienic w Colmarze to między innymi:

  • la maison Pfister – dom wybudowany w 1537 roku, z wieżyczką i biblijnymi malowidłami naściennymi
  • la maison des Têtes – XVII-wieczny renesansowy budynek zdobiony rzeźbionymi głowami, twarzami
  • le Koïfhus (Ancienne Douane) – najstarszy budynek użyteczności publicznej, w strategicznym punkcie miasta

Jeśli chcecie poczuć prawdziwy alzacki klimat, z dala od zgiełku turystów i budek z pamiątkami, to polecam Wam również małe alzackie mieściny, o których opowiem szczegółowo w kolejnym wpisie na moim blogu ♥

Co warto zobaczyć w Colmarze? Tam musisz pojechać! Atrakcje, zwiedzanie.

3. Église Saint-Martin (kościół)

Kościół Saint-Martin został wybudowany w 1365 roku, głównie w stylu gotyckim. Katedra jest drugim największym budynkiem katolickim w Alzacji, zaraz po cathédrale Notre-Dame w Strasbourgu. Jedna z wież kościoła została zniszczona przez pożar w XVI wieku.

We wnętrzu budynku znajdują się barokowe organy z XVIII wieku, kolorowe witraże takie jak głowa Chrystusa bez brody oraz rzeźby – np. Matki Boskiej. Kościół z zewnątrz ma liczne portale, a jego dach pokryty jest kolorową dachówką. Zwiedzanie katedry jest możliwe codziennie od 8:00 do 18:30 (z wyjątkiem czasu nabożeństw).

Colmar - 5 najciekawszy atrakcji, które warto zobaczyć. Zwiedzanie Alzacji.

4. La statue de la Liberté, Musée Bartholdi

Dobrze czytacie – Colmar ma swoją Statuę Wolności 😀 Dlaczego? To właśnie w Colmarze urodził się Auguste Bartholdi, który zaprojektował tę prawdziwą statuę (podarowaną USA przez Francję z okazji rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niepodległości).

Replika w Colmarze ma 12 metrów wysokości i została postawiona w 2004 roku. Niestety nie mogłam jej zobaczyć w pełnej okazałości, bo w czasie mojej wizyty w Alzacji statuę poddano renowacji (lipiec 2021).

W Colmarze można też odwiedzić muzeum Bartholdiego (Musée Bartholdi), które mieści się w rodzinnym domu rzeźbiarza. Znajdują się tam dzieła artysty takie jak jego rzeźby, rysunki, obrazy i ryciny.

wstęp do muzeum Bartholdiego: 6,70€ za osobę dorosłą, 5€ za dziecko

Najlepsze atrakcje Colmaru. Zwiedzanie alzackich miast. Co Statua Wolności robi w Colmarze?
Po lewej targ, po prawej statua wolności w Colmarze (w remoncie)

5. Marché couvert (targ kryty)

Kryty targ w Colmarze znajduje się w hali zainaugurowanej w 1865 roku, leżącej tuż nad wodą. Na marché znajdziemy naprawdę wiele stoisk z warzywami i owocami prosto z gospodarstw, rybami, mięsami, przyprawami, serami, winami, pieczywem czy różnymi ekologicznymi produktami. Na krytym targu mieszczą się też restauracje (z tarasem widokowym) oraz kawiarnie i bistro.

Colmar - to musisz zobaczyć! Zwiedzanie i najciekawsze atrakcje.

Mam nadzieję, że mój wpis zainspirował Cię do odwiedzenia Colmaru!
Koniecznie wpadnij na mój instagram, gdzie znajdziesz masę francuskiej i artystycznej inspiracji ♥

Zobacz też moje inne wpisy z kategorii podróże!


Byłeś kiedyś we Francji? Odwiedziłeś ten region?
Napisz w komentarzu poniżej!