Boże Narodzenie we Francji. Tradycje i zwyczaje w różnych regionach Francji. Jedzenie na wigilijnym stole.
Francuskie

Boże Narodzenie we Francji! Jedzenie, regionalne tradycje i francuska Wigilia

Hej! Dzisiaj chciałabym Was zabrać w podróż po francuskich smakach i zapachach bożonarodzeniowych. Dowiecie się jakie potrawy znajdują się na francuskim wigilijnym stole. Do tego przygotowałam coś specjalnego – opisałam specyficzne tradycje w poszczególnych rejonach Francji – Prowansji, Alzacji, Normandii, Burgundii i Szampanii!

We Francji Boże Narodzenie nie dla wszystkich ma wymiar religijny. Przebieg świąt jest podobny do polskiego, jednak nie każdy z Francuzów uczęszcza do kościoła. Co ciekawe w wielu francuskich domach prezenty rozpakowuje się nie w Wigilię, ale 25 grudnia – rano. 26 grudnia jest już dla Francuzów zwykłym dniem pracującym. Dużą popularnością we Francji cieszą się jarmarki bożonarodzeniowe (les marchés de Noël). Szczególnie słynie z nich region Alzacji i takie miejscowości jak Strasbourg, Colmar, Kaysersberg czy Miluza.

Zobacz też:Święta po francusku – słówka, polecajki i piosenki!
Świąteczne kartki do pobrania i druku za darmo

Les spécialités françaises – francuskie specjalności

Dania na francuskim wigilijnym stole, w przeciwieństwie do polskich, nie zawsze są jarskie. Znajdują się tam takie potrawy jak:

  • saumon – łosoś
  • volaille, viande – drób, mięso
  • dinde – indyk
  • foie gras – pasztet (z kaczych i gęsich wątróbek)
  • fruits de mer – owoce morza
  • coquilles St. Jacques – przegrzebki, małże św. Jakuba
  • huitres – ostrygi
  • Bûche de Noël – tradycyjny deser bożonarodzeniowy; rolada nadziewana kremem. Jej nazwa pochodzi od polana drewna, które ma przypominać 🙂
  • champagne (champomy pour les enfants) – szampan (champony czyli wersja bezalkoholowa dla dzieci)

Les traditions régionales – regionalne tradycje

W poszczególnych częściach Francji bożonarodzeniowe tradycje są odmienne. Sama byłam zdziwiona, gdy dowiedziałam się, że każdy rejon ma swoje specyficzne zwyczaje. Dotąd kojarzyłam francuskie święta jedynie z indykiem, owocami morza, foie gras czy bûche de Noël. A tak naprawdę potrawy w niektórych miejscach są o wiele bardziej różnorodne!

Boże Narodzenie we Francji. Ciekawostki, zwyczaje świąteczne. Tradycje w Prowansji, Alzacji, Normandii. Jedzenie wigilijne.

Provence

W Prowansji na bożonarodzeniowych jarmarkach możemy znaleźć santons czyli ręcznie malowane gliniane figurki (les petites figurines en argile). Przestawiają one Świętą Rodzinę oraz zgromadzonych wokół niej mieszkańców wsi (rybaków, piekarzy, rolników, pasterzy, handlarzy, młynarzy). Figurki umieszcza się w szopce.

Zgodnie z tradycją, Prowansalczycy na swój wigilijny stół przygotowują aż 13 deserów (les 13 desserts de Noël). Nawiązują one do Ostatniej Wieczerzy. Na talerzu ze słodkościami znajdują się: les calissons (wafle z masą migdałową i kandyzowanymi owocami), la pompe à huile (chlebek w kształcie liścia ze skórką pomarańczową), la pâte de coing (słodkie cukierki typu galaretka, z pigwy), nugat (biały i czarny), a także orzechy, rodzynki, daktyle, figi i mandarynki.

Koniecznie zobaczcie zdjęcia tych deserów (tutaj są pięknie skomponowane na talerzu, a tu pokazane są poszczególne składniki) – robią wrażenie!

Boże Narodzenie we Francji - tradycje regionalne, jedzenie wigilijne. Oryginalne zwyczaje świąteczne.

Alsace

Alzacja słynie z couronnes de l’Avent czyli wieńców adwentowych. Są one ręcznie robione z gałązek jodłowych, suszonych pomarańczy, szyszek i gwiazdek anyżu. W każdą niedzielę zapala się na wieńcu jedną ze świec.

Mieszkańcy Alzacji na czas świąteczny przygotowują specjalne wypieki, są to między innymi:
mannele (la brioche en forme de bonhomme) – drożdżowe ludziki (bułeczki) przygotowywane z okazji dnia św. Mikołaja, podawane często z gorącą czekoladą
berewecke (le pain de Noël alsacien) – słodki chlebek z suszonych i kandyzowanych owoców oraz przypraw korzennych, który się kroi na cieniutki plasterki
bredele (les petits gâteaux confectionnés à l’occasion des fêtes de fin d’année) – małe ciasteczka na Nowy Rok, orzechowe, waniliowe, cynamonowe i czekoladowe, w różnych kształtach i formach
springerle (les biscuits blancs au léger parfum d’anis) – ciasteczka anyżowe wykrawane drewnianymi foremkami ze wzorami ludowymi
Na tej stronie zobaczysz jak wyglądają te alzackie przysmaki ♥

A jeśli chcesz dowiedzieć się jakie piękne miejsca warto zwiedzić w Alzacji, koniecznie zajrzyj do moich podróżniczych artykułów!

Normandie

Pewien intrygujący zwyczaj bożonarodzeniowy w Normandii ma związek z… kłodą drewna. Podczas Wigilii pali się w kominku kłodę – la bûche. Najstarsza osoba w rodzinie wrzuca do kominka proch ze zeszłorocznego, spalonego kawałka drewna. Gdy kłoda się pali, dzieci wychodzą z pokoju i modlą się z prośbą o prezenty. W tym czasie rodzice umieszczają przy kominku upominki 🙂

Boże Narodzenie we Francji. Zwyczaje i jedzenie wigilijne. Jak się różnią święta w różnych rejonach Francji?

Bourgogne

Co ciekawe dawniej w Burgundii prezenty przynosił dzieciom nie święty Mikołaj (Père Noël), ale le Père Janvier („Ojciec Styczeń”). Burgundzkimi specjałami podczas Bożego Narodzenia są lokalne potrawy takie jak: les escargots persillés (ślimaki z pietruszką) oraz les œufs meurette (jajka w koszulce z sosem z czerwonego wina).

Champagne

W Szampanii tradycyjnie przed udaniem się na Pasterkę zjada się gofry (les gaufres). Według zwyczaju rodzice chrzestni ofiarowali dzieciom przy tej okazji długą, popękaną drożdżową brioszkę (la longue brioche).


Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego na temat Bożego Narodzenia we Francji!

Koniecznie dajcie znać w komentarzu poniżej, która tradycja wydaje się Wam najbardziej intrygująca 🙂 Zjedlibyście francuskie wigilijne potrawy?

Zobacz też: Święta po francusku – słówka, polecajki i piosenki!
I zajrzyj na mojego francusko-artystycznego instagrama


Źródła: linternaute.com | petitsfrenchies.com | mariefrance.fr | buzzwebzine.fr | noel.alsace