Francuskie

(Nie)zwykły wrzesień, “la rentrée scolaire” #DMR1

Francusko-rysunkowy wrzesień?

Wrzesień to niewątpliwie okres pierwszych kolorowych liści i powoli pokazującej swe oblicze jesieni. Trochę zauroczona magią tego czasu, wpadłam na pomysł stworzenia serii wpisów blogowych na temat danego miesiąca. Ale żeby nie było nudno i bezsensownie będą to wpisy tematyczne. Myślę, że o wiele łatwiej jest zapamiętać  francuskie słownictwo czy gramatykę pasującą do danych okoliczności. Więc postaram się w każdym miesiącu pisać taki oto jak ten DMR (Dzień Miesiąc Rok), wplatając w niego praktyczne części języka francuskiego, zadanka, ciekawe linki i rysunki!

Nasz aktualny miesiąc to oczywiście: Septembre

Wrześniowo-jesienne słownictwo francuskie.

Przesyłam małą i pachnącą jesiennie paczuszkę francuskich słówek ♥

Pamiętaj, że klikając na słówko przejdziesz do strony z jego wymową!

 

l’automne– jesień
la pomme – jabłko
la prune – śliwka
la poire – gruszka
les feuilles – liście (r.żeński)
les champignons – grzyby (r.męski)
le marron – kasztan

La rentrée scolaire – Powrót do szkoły

Mówiąc o wrześniu nie da się nie wspomnieć o utrapieniu większości uczniów, czyli nowym roku szkolnym 🙂 Nawet jeśli sam skończyłeś edukację szkolną, to myślę, że nie będzie dla Ciebie problemem zanurzenie się jeszcze raz w tej niezwykłej atmosferze! Wystarczy, że za cel dasz sobie opanowanie we wrześniu kilku typowo szkolnych zwrotów, które wypisałam poniżej 😀 Oprócz tego zachęcam do zobaczenia artykułu po francusku oraz krótkiego rysunkowego filmiku, na stronie 1jour1actu.

l’école – szkoła
l’élève – uczeń
l’étudiant – student
le professeur – nauczyciel

apprendre plein de choses – uczyć się wielu rzeczy
retourner en classe – powrót do klasy

Nie wiem jak Wy, ale mnie zawsze ogromnie ciekawiło to jak szkoły wyglądają w innych krajach 🙂 We Francji obowiązkowa edukacja trwa od 6 do 16 roku życia. Wyróżnia się tam szkołę elementarną – podstawową (école primaire, 6-11 lat), collège (11-15 lat) i liceum (lycée, od 15 lat).

Słownictwo francuskie związane z jesienią i początkiem roku szkolnego.

La musique!

W wolnej chwili koniecznie posłuchaj francuskiej piosenki od Louane “No”, która luźno nawiązuje do tematów szkolnych 😉 . Możesz także przećwiczyć uzupełnianie jej tekstu ze słuchu!

Niech Twój wrzesień będzie niezwykły! 23 dni efektywności

Dobrze przeczytałeś – NIEZWYKŁY. Pomyśl: do końca lata mamy jeszcze 23 dni (no dobra teraz już troszkę mniej). To naprawdę wiele! Przez ten czas możesz codziennie słuchać czegoś fajnego po francusku, uczyć się jednego słówka z przykładowym zdaniem lub opanować odmianę francuskich czasowników. Zaś jeśli język Moliera to nie Twoja bajka, spróbuj ten czas poświęcić rysunkowi! Za niedługo na blogu pojawi się wpis o tym jak nauczyć się rysować i co konkretnie tworzyć. Niech to będzie Twoje 23 dni efektywności! Ostatnie chwile lata.

Do udowodnienia niezwykłości września, może Ci pomóc między innymi ten post. Masz tu pachnące nadchodzącą jesienią słówka, francuski artykuł i filmik, a także piosenkę i jej tekst do uzupełniania. Będzie świetnie jeśli rozszerzysz tą wrześniową podstawę o inne elementy (na przykład z moich nowych blogowych wpisów)!

Trzymam kciuki za Ciebie i Twój niezwykły wrzesień!

Co ty na to, żeby w komentarzu napisać swoje wrześniowe cele?
Będę wtedy kibicować Ci jeszcze mocniej!