Artystycznie

Jak nauczyć się rysować? Złota rada

Ten wpis będzie troszkę motywacyjny. Znajdziesz tu moje przemyślenia i jedną, złotą radę, która pozwoli Ci zrozumieć to JAK nauczyć się rysować.

Na początek kilka słów o mnie…

Sama rysuję od dziecka i doskonale wiem, że wcale nie robię tego idealnie. Prowadząc blog uczę się nowych rzeczy, spełniam się, a przede wszystkim rozwijam. By być w czymś dobrym potrzeba wielu lat doświadczenia i ciężkiej pracy. Przede mną jeszcze długa droga, a Ciebie zachęcam żebyś zaczął działać już dziś. Nie musisz się martwić – powiem Ci jak to zrobić. I uwierz, że ta rada jest uniwersalna, bo bez względu na to na jakim poziomie umiejętności jesteś, ważne by nie stać w miejscu, a posuwać się stopniowo do przodu.

Rysowanie… Sztuka. Estetyka. Piękno

Te pojęcia łączą się ze sobą i tworzą swego rodzaju strefę. Jeśli interesujesz się tak jak ja ilustracjami, to zapewne oglądasz w Internecie czy mediach społecznościowych (chociażby Pintereście) cudowne i estetyczne twory. Inspiracja innymi artystami jest jak najbardziej w porządku! Należy tylko pamiętać o bardzo ważnej kwestii: tym żeby nie przesadzać. Wielogodzinne oglądanie pięknych ilustracji może sprawić, że zniechęcisz się do pracy. Nie nauczysz się od tego tworzyć. Prędzej zdołujesz się i pomyślisz „Oni robią takie niezwykłe rzeczy, a ja ledwo co rysuję zwykły kwiatek.”.

Miej na uwadze, że ci Oni nie są Tobą. Dorastali w innym środowisku. Chodzili do innej szkoły. Rysowali już na ogródku u cioci, podczas gdy Ty byłeś niemowlęciem.  Albo dostali kredki wcześniej, bo ich rodzice pracowali w papierniczym. Dobra, na rozluźnienie wtrącę, że przesadziłam z tymi przykładami 😉 Ale chciałam uświadomić Ci, że niezdrowe i przesadne porównywanie się do innych nie ma sensu. O wiele lepiej działać. Zdrowo się rozwijać. Brać przykład i obdarzać szacunkiem lepszych. Gnać do przodu.


Ja wierzę, że dasz radę. Potrafisz i zrobisz to, bo możesz.

Nie ma znaczenia czy masz talent.

Ma znaczenie to, że chcesz.

Jak nauczyć się rysować - złota rada!

Tym przesadnie rozbudowanym wstępem zmierzam do złotej rady, którą  chcę Ci przekazać.

Oto ona.

Żeby nauczyć się rysować trzeba zacząć… rysować!

Możesz się teraz zacząć śmiać, ale to sama prawda. Inspiracje i te inne otoczki, kursy, rady, narzędzia, materiały, pomoce  naukowe… Są mega ważne. Serio. Ale jeśli zakupisz tylko najdroższy papier i najbardziej skuteczny kurs to nic z tego nie wyjdzie. Nie ma szans. Musisz rysować. Jak najczęściej, najlepiej codziennie. To tak jak z nauką języka. Rób to regularnie, a dasz radę. Zrobisz postęp. Chociażbyś nie miał zostać następnym Picasso, to pamiętaj: robisz to co kochasz! Rysujesz lepiej ten zwyczajny kwiatek 🙂

Jak się mobilizować i co tworzyć?

Po pierwsze nie czekaj na czas, kiedy ten czas będziesz miał, bo prawdopodobnie… on nie nastąpi. Zamiast tego zorganizuj i zaplanuj swój dzień. Wygospodaruj przynajmniej 10 minut dziennie na ćwiczenie rysunku. W natłoku obowiązków wydaje się to trudne, ale uwierz mi TO MOŻLIWE. Nawet jeśli nie możesz rysować w domu, rób to w tak zwanym międzyczasie. W czasie jazdy autobusem, na przerwach w szkole lub pracy, przy rozmowie telefonicznej, a nawet posiłku. Naprawdę – dasz radę! Musisz tylko chcieć i działać. Nic więcej nie potrzebujesz. A najtrudniej jest zacząć.

Rady pomagające nauczyć się rysować - krok po kroku.

Żeby ułatwić Ci zmianę swojego życia na lepsze dzięki rysowaniu, przedstawię Ci w punktach działania:

 

1. Znajdź ten czas wolny, biedny i zagubiony w chmarze social mediów i tym podobnych smoków zjadaczy. Kilkanaście minut starczy.
2. Usiądź jeśli możesz. Na stojąco będzie trudniej, ale wszystko jest możliwe.
3. Weź do ręki pisadło. Ołówek, długopis, pisak, cokolwiek. A i kartkę. Lub zeszyt, margines zeszytu, książkę, książkę telefoniczną czy fakturę… Nie ma to wielkiego znaczenia.
4. Twórz!!! Co wymyślisz. Możesz początkowo tylko bazgrolić i doodlować. Rozrysuj się. Puść wodze fantazji. Nie ograniczaj się. Potem pomyśl o rysowaniu natury, przedmiotów, zwierząt… Jeśli poczujesz, że to jest to zacznij zgłębiać temat i inspirować się. Z czasem próbuj wypracować swój własny styl. Poznaj siebie i sprawdź co lubisz rysować najbardziej . Nie poddawaj się. Bądź cierpliwy.

Kiedy nabierzesz pewności zobaczysz, że jest łatwiej. Nie myśl o tym, że możesz rysować, a rób to. Nawet brzydko. Dopóki na to nie wydasz zbędnych pieniędzy, nic Cię to nie kosztuje.

Mam nadzieję, że zmotywowałam i pomogłam ♥

Żeby się bardziej zmobilizować, pisz tu od razu, w komentarzu poniżej swoje postanowienia!!! 

Ile czasu dziennie przeznaczysz na rysunek? 

 

Zobacz też –> Co rysować? 45 pomysłów na rysunek na co dzień i od święta.