Artystycznie

Płyn maskujący do akwareli – co to jest i jak go używać

Dzisiaj przychodzę do Was z tutorialem. Tym razem zgłębię temat malowania – a dokładniej akwareli i płynu maskującego. Jeśli nie wiesz co to jest lub chcesz dowiedzieć czy warto i jak używać płyn maskujący, to koniecznie przeczytaj ten wpis 😉

Zobacz też moje inne artystyczne wpisy

Czym jest płyn maskujący do akwareli?


Płyn maskujący do akwareli
(inaczej masking fluid) to płynna substancja, która pozwala nam na pozostawienie (na pomalowanej akwarelą kartce) białej przestrzeni papieru.

Płyn po nałożeniu i wyschnięciu staje się gumową substancją, po której bez przeszkód możemy malować farbą. Po takim “akwarelowaniu”, zdrapujemy płyn, a miejsce pod nim pozostaje białe.

Użytkowanie płynu maskującego nie jest wielką filozofią, a pozwala nam uzyskać naprawdę ciekawe efekty.  Substancja ta przyda się kiedy chcemy zrobić białe kontury na obrazku, pozostawić jakiś mały szczegół bez farby czy stworzyć biały napis z akwarelowym tłem. Płyn maskujący to praktyczna rzecz, nawet dla początkujących artystów 😉

Płyn maskujący można kupić w sklepach dla plastyków. Ja używam Liquid masking film” firmy Talens. Za szklaną buteleczkę o pojemności 75ml zapłaciłam 20 złoty. Nie jest to wygórowana cena biorąc pod uwagę, że taki płyn wystarcza na dużą ilość czasu.

Płyn maskujący do akwareli - co to jest i jak go używać

Zanim zaczniesz!

Ja wiem, podekscytowanie kupnem tego cuda sięga zenitu, ale zanim zaczniesz przeczytaj koniecznie jeszcze poniższe słowa.
Płyn maskujący jest bezlitosny dla pędzli! Oblepia je i najzwyczajniej w świecie niszczy. Żeby nie nadszarpnąć sobie nerwów i nie zmarnować pieniędzy radzę:

1. Wykorzystać tanie lub stare pędzelki.
+
2.
Przed użyciem płynu maskującego, włosie pędzelka obtoczyć mydłem.
Zalecam to wykonać. Nawet jeśli używasz starych pędzelków, płyn przyklei się do włosia, przez co będzie Ci trudno malować proste, nieposzarpane linie. Mydło pomaga 🙂

Płyn maskujący do akwareli - co to jest i jak go używać

Krok po kroku

1. Jeśli chcesz możesz delikatnie zaznaczyć ołówkiem miejsca, gdzie planujesz umieścić płyn. Finalnie ołówek zejdzie bez problemu jeśli do zdzierania płynu użyjesz gumki.
2. Nałóż płyn maskujący pędzelkiem. Miejsca, które nim pokryjesz pozostaną białe – nie tknięte przez farbę.
3. Poczekaj aż płyn wyschnie (ok.10 minut). Nie pomijaj tego punktu!
4. Nałóż farbę akwarelową.
5. Poczekaj aż farba wyschnie. Ważne, żeby papier był suchy. Inaczej Twoja praca ulegnie destrukcji  – przerabiałam na własnej skórze 😉 Tu liczy się cierpliwość.
6. Zdejmij płyn maskujący. Możesz delikatnie pocierać palcem lub użyć gumki (niezbyt gwałtownie). Płyn zachowuje się jak guma – ciągnie się.

Zdzieranie płynu nie wychodzi gdy farba do końca nie wyschła – wtedy rozmazuje się ona, a papier schodzi z gumką i płynem. Dlatego tak ważna jest cierpliwość 🙂

Płyn maskujący do akwareli - co to jest i jak go używać

Porady

+ przy nakładaniu płynu bądź dokładny i staranny, spróbuj uniknąć poszarpanych czy nierównych krawędzi estetyczniej wyglądają cieńsze linie (przy konturach)
+ papier powinien być dostosowany do malowania akwarelami, możliwie jak najgrubszy (duża gramatura). Cienki papier będzie się wyginał, ponadto istnieje ryzyko starcie go razem z gumką.
+ nie zostawiaj płynu do wyschnięcia na zbyt długo (po godzinie może być ciężko go zdrapać)
+ płynu nie daje się na miejsca pomalowane wcześniej farbą
+ możesz nałożyć płyn w dwóch warstwach
+ i zawsze pamiętaj o ochronie pędzelków oraz czekaniu przy wysychaniu płynu i akwareli 😉

–> Ja korzystałam z papieru canson; student; blok akwarela; 250g – sprawdził się świetnie oraz canson; student; blok rysunkowy; 160g – trochę się powyginał i był problem przy mocnym ścieraniu gumką.    

Płyn maskujący do akwareli - co to jest i jak go używać

Używanie płynu maskującego jest proste i niezwykle przydatne.

(To, że ten wpis jest tak obszerny świadczy tylko o tym, iż chciałam Wam wszystko jak najdokładniej opowiedzieć i wytłumaczyć  ♥)

Korzystasz z płynu maskującego? A może dopiero masz zamiar zacząć z nim współpracę?
Napisz w komentarzu poniżej!

Podoba Ci się mój post? Bądź na bieżąco i obserwuj mnie na Instagramie!

Płyn maskujący do akwareli - co to jest i jak go używać