Francuskie

Jak nauczyć się języka obcego w 3 krokach

Możliwe, że myślisz nad rozpoczęciem nauki języka obcego. Albo (jeszcze bardziej prawdopodobne) pragniesz wznieść swoje językowe umiejętności na wyższy poziom. Tylko, tylko… Łatwo się mówi.

W przypadku gdy chodzisz na zajęcia z lektorem, masz osobą która czuwa nad Tobą. Samodzielna nauka w domu wymaga od nas większej dyscypliny i zaangażowania, jednak jest ona konieczna do opanowania języka obcego! Oczywiście biorąc pod uwagę, że nie mieszkasz w kraju którego języka się uczysz 😉 Także w przypadku zajęć z lektorem, przerobiony materiał należy powtarzać samodzielnie. Zajęcia raz czy dwa razy w tygodniu nie wystarczą. A o wiele lepsze niż jedna godzina nauki w tygodniu jest 10 minut codziennego kontaktu z językiem!

O tym wszystkim opowiem dokładniej poniżej. Poprowadzę Cię za rękę i pomogę Ci się “ogarnąć” na początek. W 3 krokach zobaczysz jak należy uczyć się języków obcych.

 

Jak się nauczyć języka obcego w 3 krokach


KROK 1

Motywacja

Na początek słów trochę o motywacji. Ja dostarczam Ci ją na moim blogu na bieżąco 😉
By nauczyć się języka obcego musisz chcieć to zrobić. Nie ma tego chcieć Twoja rodzina, znajomi, nie możesz robić tego tylko dla lepszych stopni w szkole, zdanego egzaminu czy nowej pracy. Musisz pokochać język, którego się uczysz. Nauka z przymusu jest jak spędzanie czasu z “przyjacielem”, którego nie lubisz – bezsensowna 🙂

Dla rozluźnienia dodam jak to ze mną było. Francuski pokochałam od pierwszego usłyszenia 😉 Nigdy nie miałam takiej sytuacji, że uczyłam się go “bo muszę”. Robię to z przyjemnością, nawet w ramach odpoczynku. Cieszę się jeśli mam okazję zobaczyć jakiś ciekawy film po francusku, a umarłabym ze szczęścia, gdym mogła porozmawiać z ekspedientką we francuskim sklepie 😀
Do porównania moja relacja z angielskim jest duuuużo bardziej skomplikowana. Takie love-hate relantionship (amour-haine).  Na początku nauki angielskiego, okropnie go nienawidziłam. Musiałam się go uczyć w szkole, co dało kiepski początek znajomości 😉 Potem było średnio, a przełamałam pierwsze lody dopiero wtedy kiedy zaczęłam się angielskiego uczyć z własnej woli. Czyli nie na sprawdziany, a dodatkowo. Pomogły mi w tym różne wyzwania codziennej nauki, potem też webinary i sama nauka na platformie Vagaru (ogólnie polecam serduchem działania Aggie i Kamila). Teraz już się z angielskim kumplujemy, chociaż ja i tak wolę mój français

Jak nauczyć się języka obcego? Skutecznie w 3 krokach!


KROK 2

Planowanie i otoczenie

Planowanie to klucz – podstawa do nauki języka. Planowanie pozwala wyrobić Ci regularność. A bez regularności ani rusz! Najlepiej będzie jeśli na język poświęcisz codziennie jakąś chwilę Twojego życia 🙂 To trudne zadanie na początku, ale systematyczność jest mega ważna! Tak jak wspominałam we wstępie – 10 minut dziennie na naukę  wystarczy i da konkretne efekty. Bezsensowne jest uczenie się wtedy kiedy przyjdzie Ci wena (lub wolny dzień w pracy), przez 3 godziny bez ustanku – NIE! Taka nauka nie przyniesie owoców.

Zaplanuj czas, który poświęcisz na język z wyprzedzeniem. Pomyśl też o przerwach – daj mózgowi odpocząć  😉 No wiesz, chodzi o to żeby się potem nie okazało, że o 20 wieczorem kiedy będziesz wycieńczony po odkurzaniu strychu, przypomni Ci się “O, a miałem dzisiaj posłuchać tego hiszpańskiego”. Wtedy będziesz chciał tylko wejść pod prysznic i ewentualnie puścić serial na Netflixie. Yhm  – planuj.

Planowanie to też dobór materiałów do nauki. Odpowiednich książek, stron internetowych, kursów, filmów. Musisz mieć to wybrane wcześniej. Nie ma mowy o szukaniu “czegoś do posłuchania” w czasie, który przeznaczyłeś na naukę. To trzeba zrobić wcześniej.

Zobacz też –> Darmowe strony do nauki francuskiego!
 –> Piękne francuskie piosenki i jak się z nich uczyć?

Otoczenie czyli to co jest wokół Ciebie. Otocz się językiem obcym. Stwórz takie warunki jakbyś mieszkał w kraju, którego się uczysz. Przestaw wszystkie swoje social media na dany język, a najlepiej też zmień język w telefonie 🙂 Słuchaj radia, programów, filmów, telewizji w danym języku. Czytaj artykuły na zagranicznych blogach. Spróbuj myśleć po “innemu”.   A może Twój partner/przyjaciel/ktoś z rodziny/pies też się uczy tego języka i warto by było z nim pokonwersować 😉 Mówienie samemu do siebie też jest OK! Najlepiej się nagrywać – łatwo w ten sposób śledzić postępy.

Jak nauczyć się języka obcego? Skutecznie w 3 krokach!

KROK 3

Działanie (nauka & powtarzanie)

Naj-naj-najmocniejszy punkt, od którego zależy Twoje językowe życie. Działanie to po prostu wzięcie się w garść. Wykorzystanie motywacji, dobranie zaplanowanego czasu, wczucie się w otoczenie. Zaczęcie się uczyć.

Warto zwrócić uwagę na takie obszary jak: mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie.

Twoja nauka języka powinna być różnorodna. Używaj wielu technik, nie skupiaj się na jednym obszarze. Nawet jeśli jesteś (na przykład) wzrokowcem próbuj korzystać ze wszystkich zmysłów! Podejdź do nauki języka kreatywnie, urozmaicaj naukę. Gdy uczysz się słówek koniecznie mów na głos! Do tego możesz wyobrazić sobie dane słowo albo nawet zilustrować je (ja to robię bardzo często), ponadto ręczne pisanie bardzo ułatwia naukę. Gramatyki ucz się w praktyce, poprzez pisanie listów i mówienie do siebie 🙂 Nie chodzi przecież o to by deklamować gramatyczne formułki, ale żeby umieć je wykorzystać w rozmowie z rodowitym mieszkańcem danego kraju!

Poza tym nie zapominaj o czymś magicznym, a mianowicie o cierpliwości. Język nie jest czymś co opanujesz w dzień, tydzień, miesiąc. To złożony proces. Nie poddawaj się przy pierwszym lepszym upadku. To normalne! My ludzie jesteśmy nieidealni. Zdarzają się momenty słabości, kiedy nawet z super planem na dany dzień nie zdziałasz nic. Zapomnij o tym co było wczoraj, zacznij jeszcze raz. Nie przestawaj się uczyć, a zobaczysz jak wielki progres robisz 🙂

Gdy się uczysz rób to aktywnie, na 100%. Nie na ilość, a na jakość. Zrób mało, ale porządnie. Dodatkowo oprócz aktywnej nauki zafunduj sobie pasywne słuchanie. Pasywnie czyli np. gdy prasujesz puszczasz sobie coś w danym języku 🙂 Osłuchujesz się i przystosowujesz do akcentu. Naprawdę warto to robić!

Jak nauczyć się języka obcego? Skutecznie w 3 krokach!
Taka jest właśnie moc nauki 🙂

W telegraficznym skrócie, ucząc się języków pamiętaj o:

– motywacji, inspiracji i chęci
– planowaniu (czasu i materiałów do nauki)
– otoczeniu (otocz się językiem)
– działaniu
– systematyczności i regularności
– różnorodności
– cierpliwości – nie poddawaj się!
– skupieniu na aktywnej nauce, ale także pasywnym słuchaniu ♥

Mam nadzieję, że już wiesz jak uczyć się języków obcych!

Napisz w komentarzu jakich języków się uczysz!
Czy korzystasz z powyższych metod?