Francuskie

Darmowe strony do nauki francuskiego!

Język francuski (wbrew przekonań niektórych ludzi) jest ogólnodostępny en ligne. Czyli każdy człowiek na Ziemi, który ma dostęp do Internetu może zacząć naukę lub rozwijać poziom swojego francuskiego online. Tak drodzy ludzie! Można to robić całkiem efektownie gratuit. Za darmo oczywiście.

Jak się do tego zabrać?
Po pierwsze należałoby wiedzieć z jakich fajnych stron w sieci korzystać. Dobre jest jeśli tworzysz sobie listę ulubionych stron wykorzystywanych do nauki, ALE… Jeżeli nie masz na to czasu (a prawdopodobnie tak właśnie jest) to zalecam korzystać z gotowych “mieszanek“. Sensu pozbawione jest to, że wtedy gdy znajdujesz te pół godzinki na francuski, siedzisz bezsensownie przy komputerze szukając materiałów do nauki, które sprostają Twoim wymaganiom. Nie, nie i jeszcze raz nie! Tracisz wtedy cenny czas, który mógłbyś poświęcić na poszerzanie francuskich horyzontów.

Tu z odsieczą przychodzę ja.

Ten wpis powstał dla Ciebie, po to byś w jednym miejscu miał zebrane fajne strony do nauki francuskiego. Twoim zadaniem jest odpalić którąś z nich i porządnie wziąć się do roboty. Dla chcącego nic trudnego 🙂

Oczywiście, nie zgromadziłam tu wszystkich możliwych stron. Takie działanie nie miałoby sensu – zbyt dużo materiałów na raz nie ułatwia pracy. Zebrałam te linki, które uznałam za najbardziej wartościowe. A jeśli najdzie taka potrzeba – stworzę drugą część wpisu, dla tych którym będzie za mało 😉

Zapraszam – częstujcie się ♥ Całość podzieliłam na kategorie.

Zobacz też część 2 stron do samodzielnej nauki francuskiego!

Strony do nauki francuskiego – online i za darmo

Strono-aplikacje

Memrise

Strona, a jednocześnie także aplikacja na telefon, która umożliwia naukę języka (nie tylko francuskiego) poprzez programy do nauki słówek. Działanie Memrise jest podobne do Duolingo (może ktoś kojarzy), jednakże bardziej rozbudowane i moim zdaniem skuteczniejsze. Na Memrise wybierasz kurs, którym jesteś zainteresowany i  uczysz się. Wszystko ma formę “pielęgnowania” słówek  – roślinek, powtarzania i zakorzeniania ich w pamięci długotrwałej.

Busuu

Kiedyś lubiłam bardzo to miejsce i jest to ciągle dobra alternatywa do nauki języków, ale… najwięcej opcji jest po wykupieniu pakietu premium 😉 Więc sprawdźcie i zobaczcie, jeśli lubicie strono-aplikacje, może Wam pomóc. Oprawa wizualna bardzo dobra, lekcje są podzielone na krótkie odcinki, słówka, które są mówione na głos. Fajna opcją jest sprawdzanie wypowiedzi pisemnych przez społeczność francuskojęzyczną.

Ba Ba Dum

Kolory, proste obrazki i efektowna nauka słówek przez zabawę. Aż 21 języków do wyboru oraz 5 różnych gier. Wejdź – uśmiechniesz się i nie zauważysz kiedy poszerzysz swoje francuskie słownictwo 🙂

Francuskie strony

TV5 MONDE: Langue française oraz Apprendre le français avec TV5MONDE

Dwie strony prowadzone przez francuską telewizję TV5 MONDE, świetnie nadają się do nauki francuskiego. Znajdziecie tam proste artykuły, opracowaną gramatykę i filmiki, a wszystko na wybranym przez siebie poziomie od A1 do B2.
Szczególnie polecam językowe łamacze les virelangues 😉

1jour 1actu

Musicie tu zajrzeć! Strona została stworzona dla francuskojęzycznych dzieci, ale idealnie nadaje się do nauki francuskiego. Krótki i łatwe do przeczytania francuskie artykuły, niektóre wzbogacone o świetne rysunkowe filmiki. Tylko chłonąć i czytać.

Le Figaro
oraz Le Monde

Zwykłe francuskie strony z (nie)zwykłymi, opisanymi w artykułach, wydarzeniami z kraju i ze świata.

A la Une | JDE

Młodszy kupel 1jour1actu (patrz opis). Również interesujący, chociaż trochę inny 🙂

Bezpłatne strony i aplikacje online do nauki francuskiego

Comme une Française

Géraldine jest Francuzką, ale swoje filmiki nagrywa po angielsku. Tłumaczy tam ciekawostki językowe, zawiłości francuskiej kultury oraz przekazuje wiedzę, którą można zdobyć tylko od rodowitego mieszkańca kraju żabojadów!

Français avec Pierre

Strona, a właściwie blog prowadzony przez Francuza. Masa filmików na temat języka, dużo przydatnej wiedzy + osłuchanie się z francuskim gwarantowane 😉

A Cup of French

Urocze i miłe w odbiorze ilustracje i grafiki podpisane po francusku. Do tego odmiany czasowników i odrobina gramatyki 🙂

Polskie strony do nauki

Francuska LiTerka

Francuska LiTerka to kanał na youtube, który może stanowić świetne uzupełnienie do codziennej nauki francuskiego 🙂 Znajdziecie tu krótkie lekcje, tłumaczące zagadnienia zarówno gramatyczne, jak i te związane ze słownictwem. Poznacie niecodzienne ciekawostki językowe, w tym dowiecie się jakie francuskie nazwy wymawiamy źle oraz jak mają na imię nasi ‘faux amis’ 😉 Jest też kilka filmików idealnych dla zupełnie początkujących. Zobaczcie koniecznie!

Mówimy po francusku

Polska strona, skierowana głównie dla dzieci, jednakże i dorośli mają się tu z czego uczyć. Na Mówimy po francusku znajdziecie 10 dogłębnie opracowanych tematów. W każdym temacie porcja słówek, gramatyki, francuski filmik tematyczny, ćwiczenia oraz ciekawostki kulturalny. Warto zajrzeć.

Szlifuj swój francuski

Strona przeznaczona głównie do wytłumaczenia zawiłości francuskiej gramatyki. Zajrzyjcie jeśli prawie pracujecie nad jakimś gramatycznym zagadnieniem. Jest też forum i ćwiczenia.

Strony do nauki francuskiego

Pomagacze

Hi Native

Tu możesz zapytać prawdziwego Francuza o cokolwiek chcesz! Hi native to społeczność, w której ludzie zadają pytania rodzinnym użytkownikom języka. Native sprawdzi Twoją krótką wypowiedź pisemną, skoryguje wymowę, pomoże i odpowie na nurtujące Cię pytanie. Fajnie będzie jeśli się odwdzięczysz pomagając komuś kto uczy się polskiego 😉

Forvo

Ludzie – to jest hit. Zastanawiałeś się kiedyś jak powiedzieć “jajka” po francusku? (Ja wielokrotnie ;)) Jeśli tak to wejdź na forvo, wpisz słowo i słuchaj poprawnej wymowy – nagranej przez francuskojęzyczną osobę!

Bescherelle

Miejsce z odmiana francuskich czasowników. Szczególnie tych, których (jeszcze) nie znasz na pamięć 😉

Larousse – dictionnaire

Oto francuski słownik. Zastanawiasz się po jakie truskawki potrzebne Ci takie oto cudo? A no uwierz mi, przyda się. Szczególnie gdy nie masz pojęcia jakiego rodzaju jest X słowo, a kochany google translator, wcale Ci nie pomaga…

Larousse – encyclopédie

Jeśli już idziesz po słownik – weź też encyklopedię. I żadnych wymówek!

Darmowe strony do nauki języka francuskiego przez internet

Słuchanie

RFI

Panie i panowie – francuskie radio! Posłuchaj prawdziwego języka w czasie mycia okien.

Podcast français facile

Podcasty, a właściwie francuskie dialogi do słuchania. Bardzo pomocna strona, nagrania podzielone na poziomy (A1-C1), przy każdym transkrypcja i ćwiczenia.

I to tyle. Wyszukałam tylko to co najlepsze 😉

Pamiętaj żeby wykorzystać teraz tą mieszankę w praktyce!

Napiszcie w komentarzu, z jakich stron Wy uczycie się języka francuskiego!