Artystycznie

Czarny cienkopis – dlaczego warto i jak go używać?

Dziś dogłębnie zajęłam się tematem, który jest moją “małą specjalnością”, a dokładniej: zastosowaniem i sposobem użycia czarnego cienkopisu. Szukałam w Internetach dużo na ten temat i nie znalazłam nic ciekawego (jeśli macie fajne linki polećcie w komentarzach), więc postanowiłam opracować zagadnienie sama 😉 A uwierzcie jest o czym pisać! Zobaczymy kto dołączy dziś do teamu #czarnecienkopisy 😀

Czarny cienkopis – a co to, a jakie to?

No właśnie i tu na wstępie pojawia się pytanie: Jak wygląda czarny cienkopis? Dla różnych ludzi, te jedno pojęcie może znaczyć co innego. Są w końcu typowe cienkopisy, żelopisy, długopisy, cienkopisy kulkowe, pisaki czy nawet pióra…

Moim zdaniem dobór i rodzaj cienkopisu nie gra aż tak ważnej roli. Oczywiście są aspekty na które należy szczególnie zwrócić uwagę. Kupując cienkopis warto sprawdzić czy odpowiada nam grubość jego końcówki, kształt obudowy (ułożenie w ręce), czy jest wodoodporny (jeśli planujemy tworzyć obrysy do rysunków z akwareli), czy łatwo się rozmazuje na papierze i czy… jest w kolorze czarnym 😉 Czasem wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste. Warto też próbować cienkopisów z wielu firm, gdyż pisanie nimi jest zaskakujące różne.

Jeśli nie masz bladego pojęcia jakie narzędzie pracy wybrać, polecam przeczytać artykuł z testami cienkopisów różnych marek. Takie testy znajdziesz miedzy innymi na stronie Rysownik.com, trochę pisze też o tym się rysuje.

Ja sama używam czarnego cienkopisu kulkowego i żelowego w jednym, a dokładnie Pentel EnerGel – Liquid Gel z końcówką 0.5. Jestem z niego zadowolona, chociaż ma jeden mankament – nie jest wodoodporny.

Dlaczego warto używać czarnych cienkopisów?

Czarny jest kolorem uniwersalnym. Nadaje się do tworzenia neutralnych obrysów, małych, szybkich rysunków, pisania i notowania, tworzenia map myśli czy lineartów. Czarne cienkopisy są poręczne i wszechstronne. Rysowanie nimi znacząco różni się od gryzmolenia niebieskim długopisem. Cienkopis możesz wziąć ze sobą do torebki i w wolnej chwili, na skrawku papieru tworzyć małe cuda. Czy wyobrażasz sobie ilustrację w książce z niebieskim obrysem? No właśnie. W tej dziedzinie czerń króluje, a jeśli tylko zechcesz może się świetnie łączyć z dowolnym kolorem.

Zastosowanie i sposób użycia czarnych cienkopisów
Rysunek lineart

Sposoby na użycie i zastosowanie czarnych cienkopisów

Rysunek lineart

Rysunek lineart to czołowy przedstawiciel rodziny wykorzystywania czarnych cienkopisów 😉 Co to jest lineart? To nic innego (jak sama nazwa wskazuje), rysowanie przy użyciu czarnych linii i kreseczekobrysów. Lineart zazwyczaj żyje bez koloru, a wszystko co chcemy wyrazić zamyka się w kropce, kresce i odpowiedniej linii cienkopisu. Linearty mogą być przeróżne – jedne z wykorzystaniem zwykłych, prostych linii, inne z kilku kresek nałożonych w jednym miejscu, z małych kropeczek lub wyraźnego cieniowania i poprawiania niektórych linii grubszą końcówką.
Piękne linearty tworzy Karolina na blogu Drawing – my hobby.
Lineart to naprawdę ciekawa technika, wymagająca sporej ilości cierpliwości 😉 Polecam ją osobą, które “coś już tam w życiu malowały”, a zupełnym świeżynkom zalecam doodle, o których za chwilę.

Czarne cienkopisy - sposoby użycia
Doodle

Doodle

Doodle to szybkie, małe, trochę niedokładne bazgrołki. Doodle może tworzyć każdy! Nawet jeżeli nigdy nie miałeś styczności z żadną formą rysunku. Czarne “doodelki” możesz tworzyć na brzegach zeszytów, paragonów, zużytych kartek, a w szczególności w czasie rozmowy telefonicznej. Tu żadna kreska nie musi być równa. To co rysujesz zależy jedynie od ciebie. Doodle mogą być pokolorowane lub czarno-białe, krzywe lub proste, ale przede wszystkim małe 😉 Mniejsze rysunki tworzy się łatwiej, co gra rolę w przełamywaniu barier u raczkujących artystów.

Jeśli nie wiesz co rysować – klikaj do mojego wpisu, w którym podaję aż 45 pomysłów na rysunek.
W przypadku gdy myślisz, że się kompletnie do rysunku nie dajeszwchodź tu.
Zobacz też moje czarne doodelki we wpisie o francuskich czasownikach 😉

Czarny cienkopis - dlaczego warto i jak go używać?

Listy “to do” i notowanie

O to, to. Planowanie i organizacja czasu leży u ciebie? Nie przejmuj się – u mnie też ;D Listy “To do” to nieodłączna część mojego życia. Codziennie notuję zadania na każdy dzień, a żeby wszystko wyglądało przejrzyście używam czarnych cienkopisów. W swojej roli sprawdzają się świetnie, są neutralne i mogę śmiało maltretować je zakreślaczmi. Cienkopisy nadają się też idealnie do robienia ozdobnych nagłówków w BuJo, plannerze czy notowania czegokolwiek.

Kaligrafia

Kaligrafia cienkopisami? Tak, to możliwe. Nie jest to co prawda jakoś bardzo oczywista rzecz (ani też typowy handlettering), ale jednak. Ja sama bardzo często przy użyciu zwykłego cienkopisu tworzę zgrabne esy floresy i ozdobne literki. I jest to łatwiejsze niż w przypadku obsługi brushpenów 😉 Takie ozdobne napisy świetnie komponują się w rysunki, a jeszcze lepiej wyglądają na kartkach okolicznościowych.

Czarny cienkopis - dlaczego warto go używać?

Możecie nie wierzyć, ale ja czarne cienkopisy wykorzystuję do prawie wszystkiego 😉

Wymienione powyżej formy to tylko przykłady, użycie czarnego cienkopisu zależy głównie od Ciebie! Stwórz mapy myśli, niezwykłe notatki, piękny napis, obrys rysunku czy kontur akwarelowego dzieła.

Myślę, że stanowczo warto zainwestować w chociaż jeden czarny cienkopis.
A nuż ułatwi Ci życie i stanie się mobilizacją do pierwszych rysunków 😉

Podziel się w komentarzu poniżej, do czego Ty używasz czarnych cienkopisów!

Zastosowanie czarnych długopisów i cienkopisów - doodle