Jak się uczyć języków obcych w domu? Nauka francuskiego w czasie ferii, wakacji, epidemii. Zrób to efektywnie!
Francuskie

Jak się uczyć francuskiego w domu? Zrób to skutecznie!

Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o nauce języków obcych w domu. Nie ważne czy to w czasie ferii, wakacji, weekendu lub sytuacji takiej jak teraz. Będę odnosić się do mojego ukochanego francuskiego, ale rady są uniwersalne dla wszystkich języków!

Znasz to uczucie kiedy mówisz sobie:
Okej! Dzisiaj to zrobię, pouczę się trochę! W końcu mam wolne.

A finalnie nic nie udaje Ci się zrobić… Ogarniasz masę rzeczy po drodze, tu posprzątasz, tu coś ugotujesz. Tam sprawdzisz insta, raz pooglądasz serial, pogadasz chwilę z przyjaciółką.

Spokojnie nie jesteś jedyny 😀 Organizacja czasu w domu wcale nie jest taka prosta. Trzeba wypracować odpowiedni system, zmobilizować i działać. W tym wpisie opowiem Ci jak ja ogarniam naukę języka w domu.
Koniecznie podziel się swoimi sposobami w komentarzach poniżej!

Zobacz też mój artykuł Jak nauczyć się języka obcego w 3 krokach

Psyt! Dzisiejszemu tekstowi towarzyszą moje autorskie grafiki 🙂 Za niedługo będzie je można pobrać jako plakaty, przy zapisie na mój newsletter! Dam znać. Możesz się zapisać już teraz, żeby nie przegapić!

Ten tekst jest długi – ale bardzo przydatny!
Zmieni Twój sposób myślenia na temat nauki języków obcych ♥

(Na końcu mowa motywacyjna 😀 )

Wymyśl mieszankę

Najgorsze co może być to pod wpływem silnego impulsu i chęci do działania usiąść do nauki języka i… Spędzić godzinę na szukania materiałów do pracy przeglądając książki, strony internetowe i filmiki. Nie popełniaj tego błędu i wymyśl mieszankę wcześniej ♥

Jak się skutecznie i efektywnie uczyć języków w domu? Strony do nauki francuskiego. Sposoby na koncentracje.
Kombinacja

Stwórz swoją kombinację. Możesz wypisać sobie na kartce Twój cel językowy i zastanowić się jakich środków potrzebujesz, żeby go osiągnąć. Chcesz się skupić na gramatyce, słownictwie, a może mówieniu? Pomyśl co da się wykorzystać do nauki – wybierz to co masz pod ręką! Użyj książek, podręczników, nieprzerobionych materiałów, kserówek. Sięgnij do internetu i dokładnie wyszukaj, z których stron czy filmików będziesz korzystać. Ja stworzyłam taki zestaw do nauki francuskiego oraz listę francuskich vlogów na youtube.

Metoda

Oprócz materiałów przygotuj też metody nauki języków! Możesz wypróbować nowe sposoby lub trzymać się tych już sprawdzonych. Zachęcam Cię do eksperymentowania 🙂 Nauka języka nie może być nudna! Im więcej zmysłów aktywujesz tym lepiej. Zobacz mój artykuł, w którym pokazywałam jak skutecznie uczyć się nowych słówek.

Jak się skupić przy nauce języków w domu? Jak wyeliminować rozpraszacze i uczyć się regularnie? Efektywna nauka francuskiego.

Skup się w kupkę

Teraz gdy wybrałeś już materiały z których będziesz korzystać i pomyślałeś o metodach nauki języków, czas wziąć się za organizację czasu. Tak, wszyscy bezustannie mówią o tym planowaniu… Ale uwierz mi – bez tego ani rusz!

Zaplanuj! Ustal moment dnia

Skup się w kupkę. Zaplanuj swój dzień, tydzień, miesiąc językowy! Ustal czas, który poświęcisz na naukę. Mogą to być nawet konkretne godziny, tak by Cię zmotywowały do pracy. Stwórz rutynę (ale nie monotonię!). Niech nauka języków będzie nawykiem (przyzwyczajeniem), na który poświęcasz np. swój poranek. Powiem Ci, że wczesne pory w ciągu dnia są bardzo dobre – mózg jest wtedy wypoczęty i gotowy do przyswajania nowej wiedzy 🙂

Poranna rutyna

Ja sama w ciągu tego przymusowego wolnego stworzyłam sobie poranną rutynę. Skupiam się wtedy na kilku rzeczach. Są to przyjemności, które jednocześnie mnie rozwijają 🙂 Uczę się przez 15 minut angielskiego oraz ćwiczę przez 15 minut rysunek realistyczny, słuchając przy tym francuskiego vlogera (podającego aktualne informacje na temat świata). Twój poranek może być zupełnie inny! Ma on Ciebie inspirować i dawać pozytywną energię na dalszą część dnia.

Ile czasu na to przeznaczysz?

Jeśli już zaplanowałeś kiedy będziesz uczyć się języka, nie zapomnij ustalić jak dużo czasu w ciągu dnia na to przeznaczysz. Masz zapewne teraz wiele wolnych chwil, ale pamiętaj – bez szaleństw. Co z tego, że w duchu entuzjazmu przerobisz w poniedziałek kilka stron ćwiczeń gramatycznych, jeśli po kilku dniach tak intensywnej pracy będziesz miał dosyć i nauki, i samego języka. Nie o to nam chodzi! Liczy się jakość, a nie ilość.

Kontakt z językiem – codziennie!

Pamiętaj o codziennym kontakcie z językiem. Chcemy by stał się on częścią naszego życia. Wiem, brzmi to teraz trochę patetycznie, ale nawet nie wiesz jak wielkie rezultaty może przynieść regularna nauka języka. Poświęć na nią chociażby 15 minut w ciągu dnia! Możesz oczywiście więcej, ale pamiętaj – czasami też trzeba odpuszczać. Zobacz również mój artykuł o nauce języka w 3 krokach

Żegnajcie rozpraszacze

Ach i zapomniałabym! Kiedy już do nauki zasiądziesz wyeliminuj rozpraszacze. Telefon najlepiej wyłącz albo wynieś do innego pokoju. Przygotuj sobie butelkę z wodą mineralną – picie jest naprawdę ważne i nawet nie wiesz jak potrzebne 🙂 Nie zapomnij o przerwach w nauce. Szczególnie jeśli poświęcasz na języki więcej czasu niż kilkanaście minut. Siedzenie kilka godzin nad książkami nigdy nie będzie produktywne. Niech przerwy będą częste, ale krótkie. Możesz w tym czasie przejść się do kuchni i zrobić sobie aromatyczną herbatę owocową (ja tak robię) 😉

Jak otoczyć się językiem obcym? Jak uczyć się francuskiego codziennie? Myśl i mów w języku obcym

Działaj i otocz się

Przechodzimy do najlepszej części! Działanie 😀

100% ze spotkania

Wykorzystaj czas przeznaczony na naukę w stu procentach. To jest ten moment kiedy przez kilkanaście (dziesiąt) minut Twój język obcy jest najważniejszy. Nie przeglądanie fejsbuka, czy skrolowanie insta. Nawet wiadomość od przyjaciółki musi poczekać! Zaplanowałeś sobie dzień, a język obcy czekał na spotkanie z Tobą. Nie możesz go teraz olać czy zignorować 😉

Zrób to po swojemu

Mów na głos, nagrywaj się. Oglądaj filmiki youtuberów, dla których dany język jest ojczysty. Czytaj artykuły np. na francuskojęzycznych stronach i śledzić użytą w tekstach gramatykę czy słówka. Pisz krótkie wypracowania, a jeśli masz wątpliwości co do ich poprawności to zapytaj na stronie HiNative. Sprawdzaj poprawną wymowę słownictwa na Forvo. Spróbuj nazwać w obcym języku przedmioty, które znajdują się wokół ciebie. Możliwe, że nie znasz wszystkich nazw, więc to świetny sposób na praktyczne wzbogacenie słownictwa!

Powiedz to do siebie!

Na koniec bardzo ważne. Spróbuj mówić do siebie w języku obcym. Możesz to robić “świadomie” w czasie przeznaczonym na naukę i nagrywać się przy tym, żeby śledzić postępy. Ale! Ważne jest także aby myśleć w języku obcym. I tu nie chodzi o tworzenie elaboratów i rozkminiań na temat wszechświata 😉 Wystarczą proste zdania, które opisują Twoją rzeczywistość.Powiem Ci, że ja tak zaczęłam robić nieświadomie 😀 Słucham bardzo dużo francuskiego i jestem tym językiem przesiąknięta. W ciągu dnia nawet nieświadomie tworzę nieskomplikowane zdania w myślach albo przywołuję nowo poznane słówka. Nie hamuję tego, bo wiem, że to działa na moją korzyść ♥

Niepowodzenia w nauce języków obcych.

A co jeśli… zawalę?

Nie planowałam tego akapitu, ale zdałam sobie sprawę, że to wszystko o czym tu pisałam może Ci się wydawać… nierealne. Myślisz, że taka nauka jest dla Ciebie niemożliwe do zrealizowania i może inni mogą podejść do tematu kreatywnie, ale nie ty. I w ogóle ta regularność. Czy to jest możliwe, żeby codziennie uczyć się języka?

Tu wchodzę ja i tłumaczę Ci. Wszyscy jesteśmy ludźmi! Każdy z nas ma momenty załamki i niepowodzeń. Co więcej wszyscy czasami czujemy, że “jestem do niczego” i “inni znają języki świetnie, ale ja nie”.


To jest całkowicie normalne! Ale nie możesz żyć w takim przekonaniu przez cały czas! Języki wymagają czasu. Nauka to proces, a nie krótkie zadanie do wykonania. Tu liczy się cierpliwość, dążenie do celu małymi kroczkami.

Dzień po dniu.

Dlatego takie ważne jest budowanie nawyku.

Mi też kiedyś wydawało się, że robienie czegokolwiek codziennie to czarna magia.

Ale to nieprawda! Jesteśmy niesamowici. Potrafimy przyswajać nowy język, tylko często o tym nie wiemy 🙂 Katujemy się, kiedy ponosimy porażki. Zamiast wstać i próbować dalej. Spróbuj uczyć się języka codziennie, to naprawdę wiele daje! Wierzę, że dasz radę. Nawet jeśli opuścisz kilka dni to nic się nie stanie.

Tylko nie poddawaj się, gnaj dalej ♥


Uff, strasznie długi ten wpis wyszedł! Mam nadzieję, że pomogłam! Jeśli podobał Ci się ten artykuł daj znać innym i puść linka dalej w świat ♥


Koniecznie napisz w komentarzu poniżej o swoich przemyśleniach! Jak uczysz się języków obcych? Czy planujesz swój dzień w czasie wakacji/ ferii?
Daj znać!