Jak się skutecznie i efektywnie uczyć nowych słówek? Francuskich i nie tylko
Francuskie

Jak się skutecznie uczyć nowych słówek? 5 kroków

Nudna, szkolna nauka polegająca na wkuwaniu listy stu słówek. Czytasz to w nieskończoność. Coś tam wejdzie do głowy. Coś wciśniesz siłą. Do czegoś zrobisz ściągę. Zakuć, zdać i… zapomnieć. Większości tych słówek nie będziesz pamiętał ani po teście, ani następnego dnia, ani za lat 6 kiedy pojedziesz na wakacje do Lyonu 😁

To oczywiście taki czarny scenariusz, bo skoro tu jesteś to wierzę, że chcesz języka nauczyć się efektywnie i nowocześnie 😉 W dzisiejszym artykule pokazuję jak skutecznie uczyć się nowych słówek. Robiąc research sama się zdziwiłam, że jest na to tyle kreatywnych sposobów, z których warto korzystać! Wszystko podzieliłam na 5 kroków, przy okazji usystematyzowałam też moją wiedzę i umiejętności ♥

W tekście odsyłam do miejsc (stron), które przydadzą się osobom pragnącym wiedzieć jak uczyć się nowych, francuskich słówek. Jeśli szkolisz się w innym języku – śmiało czytaj dalej! Rady są uniwersalne.


1. Znalezienie nowego słówka

Oczywiście, żeby zacząć uczyć się nowych słówek w języku obcym, na początku trzeba je znaleźć. I wbrew pozorom nie jest to takie łatwe! Zastanów się gdzie przyswajasz dane słownictwo. Jeśli są to listy z podręcznika nie masz zbytnio wyboru – twój zakres wiedzy został już określony. Ale w przypadku gdy czytasz jakiś tekst po francusku i spotykasz się z dużą ilością nowych zwrotów, dobrze będzie jeśli dokonasz selekcji.

Czyli wybierzesz, których słówek chcesz się nauczyć i jakie z nich mogą się w przyszłości przydać. Nie musisz uczyć się wszystkich, niezrozumiałych zdań! Wystarczy tylko kilka najpotrzebniejszych. Mogą to być słówka związane z Twoim życiem, pracą, zainteresowaniami, a może popularne idiomy czy język potoczny.

Gdzie można szukać nowych słówek? Sprawdź w książkach językowych, słownikach (nawet takich internetowych!), artykułach na stronach internetowych (np. 1jour1actu), w filmikach na youtubie (włączając napisy i wyłapując ciekawe zwroty) czy na różnych obcojęzycznych blogach.

Zobacz też –> Francuskie vlogi na youtube – co oglądać?
–> Darmowe strony do nauki francuskiego

Jak się uczyć słówek w języku obcym? Skutecznie i efektywnie, nowocześnie. Francuski i inne języki.


2. Kontekst

Krok drugi to znalezienie kontekstu. Bardzo ważne, a często niestety pomijane. Gdy już wyłapiemy jakieś nowe słówka, tłumaczymy je sobie na polski i tyle. Tylko, że wiecie jak to jest. Jedno słowo = milion znaczeń w zależności od sytuacji. O wiele lepiej będzie jeśli dopiszemy sobie zdanie, w którym ten zwrot występuje. W przypadku, gdy słówka jest w tekście lub w filmiku – nie ma problemu. Zaś w innych sytuacjach też trzeba sobie radzić 😉 Sposobów jest kilka.


A) Wpisujemy słówka do słownika internetowego tam często pojawiają się przykładowe zdania (np. Reverso Context) lub szukamy go w słowniku obcojęzycznym (np. dla francuskiego Larousse). Są tam definicje, wyrażenia, synonimy, homonimy, cytaty… Wybierz coś z tego co nawiązuje do Twojego słówka i przepisz do zeszytu, z którego się uczysz. Powtarzaj na głos i spróbuj zapamiętać!

B) Wklepujemy słówko w przeglądarce na stronie z newsami, w wybranym przez nas języku. Jest to świetny pomysł, pozwalający na zobaczenie zwrotów w (prawdziwej 😉 ) rzeczywistości. Wchodzisz na stronę z aktualnościami z Francji (np. Le Monde, Le Figaro) i do wyszukiwarki wpisujesz słowo. Wyświetlają Ci się artykuły, w których xwrot występuje – taa dam!

C) Ostatnia opcja to napisanie własnego zdania ze słówkiem. W tym przypadku warto sprawdzić jego poprawność, pytając społeczność np. na stronie HiNative.

Takie działania nie dość, że poszerzają naszą wiedzę (i horyzonty), to ułatwiają naukę słownictwa, aktywizują zwroty i uczą jak korzystać z nich w praktyce. Warto to robić!

Jak się skutecznie i efektywnie uczyć nowych słówek?


3. Wymowa

Następną ważna sprawa jest wymowa – bez tego ani rusz! W końcu po to się tego języka uczymy żeby w nim rozmawiać 😉 Do sprawdzania naturalnej wymowy, polecam świetną stronę jaką jest forvo. Słuchając danego słowa, koniecznie powtarzaj je na głos! Mów do siebie jak najwięcej, używaj słówek w praktyce ♥ Możesz naśladować prezenterów radiowych czy vlogerów, zwróć uwagę na ich ton głosu i intonację.

Zobacz też –> Piękne, współczesne piosenki francuskie – jak się z nich uczyć francuskiego?


4. Skojarzenia

Skojarzenia ogromnie wspomagają naukę! Masz przy nich duże pole do popisu – w końcu metod nauki jest bardzo wiele. Ucząc się słówek spróbuj w miarę możliwości uaktywnić jak najwięcej zmysłów. Chodzi nie tylko o obraz, ale też zapach, dźwięk czy dotyk. Nie jest to proste zadanie, ale warto nad tym popracować i dojść do wprawy 🙂 Przykładowo ucząc się słownictwa związanego z pomieszczeniami w domu, wizualizujemy sobie łazienkę z turkoczącą pralką i wanną pełną ciepłej wody. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!

Emocje są czymś co może mocno usprawnić naukę słownictwa. Szczególnie pozytywne odczucia pomagają w zapamiętywaniu przeróżnych rzeczy. Humor, absurdy i głupoty to coś co jest Twoim przyjacielem! Różne śmieszkowe myśli, szczególnie takie nawiązujące do Twojego życia o wiele łatwiej zapadają w pamięć 🙂

Kolejną super sprawą są bazgrołki. Tworzenie doodli i szybkich rysunków (nawet jeśli nie potrafisz rysować!), wbrew pozorom wspomaga koncentrację i skutkuje lepszym zapamiętywaniem słówek 😀


5. Powtórki

Powtórki sprawiają, że słówka z pamięci krótkotrwałej przenoszą się do tej dłuższej 😉 Ważne jest żeby pomyśleć o tym i stworzyć swój indywidualny system powtórkowy. Polecam Ci artykuł Ani z Blue Kangaroo, która mówi o tym jak często robić powtórki.

W jaki sposób powtarzać materiał? Aktywnie i kreatywnie! Opcji jest mnóstwo. Możesz korzystać ze specjalnych aplikacji do nauki (np. Memrise) lub samemu tworzyć papierowe fiszki. Twórz mapy myśli, bazgraj, mów na głos. Powtarzaj z pamięci, staraj się ograniczyć bierne czytanie. Pisz z głowy słówka, prowadź dialog z samym sobą! Używaj karteczek samoprzylepnych i rozwieszaj je po domu. Wybierz to co sprawdza się u Ciebie i działaj! ♥

Zobacz też –> Jak się uczyć języka obcego w 3 krokach.

I to by było na tyle 🙂 Mam nadzieję, że Cię choć trochę zainspirowałam!

Napisz koniecznie w komentarzu poniżej, jak ty uczysz się nowych słówek!