Francuskie

Jak się uczyć francuskiego na youtube? Skuteczne sposoby

Na przestrzeni lat testowałam wiele różnych metod nauki francuskiego. Uczyłam się tradycyjnie z książek czytając teksty i wypełniając zadania z gramatyki czy słownictwa. Korzystałam z różnych rozmówek i gazet językowych. Robiłam liczne notatki, przepisywałam zwroty, tworzyłam mapy myśli. Wykorzystywałam aplikacje i słuchałam francuskich piosenek. Niektóre z tych rozwiązań służą mi do dziś, inne nie sprawdziły się w moim przypadku.

W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci opowiedzieć o jednej z moich ulubionych metod nauki języka jaką jest wykorzystywanie youtube. Być może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale youtube jest naprawdę świetnym narzędziem do poszerzania swoich językowych kompetencji. Mamy w nim dostęp do tak różnorodnych i darmowych treści, że szkoda byłoby tego nie wykorzystać 😉

Z tego artykułu dowiesz się jakie korzyści wynikają z używania youtube. Pokażę Ci metody nauki oraz sposób na wybranie odpowiednich filmików. Podzielę się moim doświadczeniem i przemyśleniami.

Na koniec daj znać koniecznie w komentarzu czy wykorzystujesz youtube do nauki języka! A może polecisz jakieś ciekawe kanały?

Nauka francuskiego na youtube - jak to robić? Skuteczne sposoby. Jakie wybrać kanały, jak uczyć się słownictwa?

Dlaczego warto?

Największą zaletą youtube jest jego wielokulturowość i dostępność. Bez żadnego problemu możemy na nim znaleźć filmiki nagrywane przez ludzi na całym świecie. Dzięki temu dostajemy możliwość słuchania rodzimych użytkowników języka. Oglądając filmiki nativów mamy kontakt z prawdziwym francuskim. Nic nie jest tu spowolnione czy przekształcone. Słyszymy język prosto z francuskiego środowiska.

Filmiki na youtube są genialnym (i przyjemnym!) sposobem na poprawę rozumienia ze słuchu. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że słuchanie francuskiego w internecie pomogło mi później na egzaminie DELF i dwujęzycznej maturze, gdy musiałam szybko notować ze słuchu całe zdania. Teraz nic mnie już nie przestraszy, nawet szybko rozmawiający Francuzi 😉

Oprócz rozumienia Francuzów, oglądając youtube naturalnie przyswajamy ich sposób mówienia. Poznajemy często używane zwroty, struktury i słowa, także te potoczne. Czasem nawet bez specjalnej nauki, zakorzeniają się one w naszej głowie. Poza tym uczymy się też poprawnej wymowy i widzimy użycie gramatyki w praktyce.

Francuski na youtube - efektywna nauka, sposoby. Jak uczyć się francuskiego słownictwa? Polecane kanały do nauki francuskiego na youtube.

Sposoby na naukę francuskiego na youtube

Naukę na youtube można ugryźć na kilka sposobów. W zależności od Twojej ilości czasu i poziomu motywacji, możesz słuchać filmików aktywnie (powtarzając na głos czy notując) albo pasywnie (w tle, w czasie wykonywania innej czynności).

wyłapywanie zwrotów

Słuchając filmiku spróbuj skoncentrować się na słownictwie używanym przez vlogera. Gdy wyłapiesz jakiś zwrot, który wydaje się Ci ciekawy, zatrzymaj nagranie. Jeśli to możliwe włącz napisy. Poszukaj znaczenia zdania i powtórz je na głos. Ważne jest żeby zapisać słowa i zdania w których występują w filmiku. Ja wykorzystuję w tym celu czarny cienkopis i kredki ołówkowe. Kolorując notatki buduję nowe skojarzenia.

Pamiętaj żeby nie przesadzać z ilością wypisywanych słów. Skup się na kilku, nie musisz tłumaczyć całego filmiku. Po paru dniach wróć do swoich notatek. Możesz też przesłuchać wideo kilka razy, żeby lepiej zrozumieć treść i utrwalić nowe zwroty.

Ciekawym sposobem jest także układanie własnych zdań z nowym słówkiem. Dzięki temu od razu używasz je w praktyce. Możesz też poszukać synonimów słowa we francuskich słownikach internetowych (np. Larousse).

powtarzanie (metoda shadowing)

Shadowing polega na naśladowaniu wymowy native speakera. Puszczasz fragment jego wypowiedzi i próbujesz wiernie powtarzać za nim. To łatwy i przyjemny sposób na poprawienie swojej wymowy i akcentu. Na początku mów zdanie powoli, później staraj się odtworzyć tempo i intonację mówiącej osoby. Możesz nagrywać siebie żeby zobaczyć jak brzmi Twój głos.

Sposoby na naukę francuskiego na youtube. Jak to robić skutecznie? Jakie kanały wybrać? Rozumienie ze słuchu, nauka słownictwa francuskiego, nauka akcentu i wymowy.

obserwacja gramatyki

Oglądając filmiki na youtube łatwo możemy zobaczyć jakich gramatycznych struktur używają Francuzi. Spróbuj wybrać mały fragment wideo i przeanalizować użyte w nim konstrukcje gramatyczne. Zapisz wypowiedziane przez nativa zdanie na kartce dużymi literami. Zastanów się jak odmieniony jest czasownik. Jaki czas został użyty, czy mamy tutaj przeczenie, pytanie, zdania warunkowe, a może stronę bierną. Popatrz na przymiotniki, rzeczowniki. Przeanalizuj końcówki. Rozłóż zdanie na czynniki pierwsze – użyj podkreśleń i strzałek. Gdy będzie to dla Ciebie jasne, spróbuj ułożyć swój własny przykład używając tych samych gramatycznych konstrukcji.

Taka analiza gramatyki to świetny sposób na utrwalenie zasad i zobaczenie ich użycia w praktyce. Ja często gdy coś oglądam po francusku i usłyszę np. zdanie z conditionnel passé czy subjonctif, zapisuję je dla powtórki. Tego nigdy nie za wiele 🙂

słuchanie ze zrozumieniem albo w tle

Ostatnią metodą na naukę z youtube jest po prostu słuchanie i ćwiczenie rozumienia ze słuchu. Możesz słuchać w pełnym skupieniu – wtedy na koniec filmiku streszczasz o czym było nagranie (pisemnie lub ustnie). Takie wyłapywanie najważniejszych elementów z treści jest bardzo przydatne, także do różnych egzaminów. Jednak jeśli nie masz czasu, polecam Ci puścić wideo w tle, w czasie wykonywania innej czynności. Wtedy nie koncentrujesz się tak mocno na treści, ale Twój mózg i tak mimowolnie wyłapuje francuski akcent i intonację.

Nauka francuskiego na youtube - zrób to skutecznie! Jakie francuskie filmiki oglądać na youtube? Jak się uczyć słownictwa i rozumienia ze słuchu? Kreatywna nauka języka obcego.

Od czego zacząć naukę francuskiego na youtube?

Na youtube możesz oglądać kilka rodzai filmików, są to te tworzone przez:

  • prawdziwych Francuzów (np. lifestylowe, o książkach, podróżnicze, reportaże)
  • Francuzów, ale przeznaczone do nauki języka (np. o gramatyce, słownictwie)
  • Polaków na temat języka francuskiego

Ze swojej strony bardzo polecam Ci słuchać nie tylko materiałów przeznaczonych do nauki języka, ale też tych adresowanych do Francuzów. Nie zniechęcaj się jeśli nie rozumiesz wszystkiego! Z czasem będzie to coraz łatwiejsze 🙂

Na początku skup się na jednej rzeczy. Wybierz konkretny kanał na youtube i jedną metodę nauki. Ważne żeby filmiki, które oglądasz były dla Ciebie przyjemne. Nie mam sensu katować się nużącymi treściami. Dopasuj zagadnienia do Twoich realnych zainteresowań – poszukaj ciekawej tematyki. Jeśli nie masz pomysłu jak znaleźć interesujące kanały, spróbuj popatrzeć na to co oglądasz w internecie po polsku. Możesz przetłumaczyć na francuski frazy kluczowe i wklepywać je w wyszukiwarkę youtuba.

Jeśli nie masz dużej ilości energii i czasu, zachęcam Cię do puszczania youtuba po francusku w tle. Możesz śmiało pracować czy sprzątać, a przy okazji zanurzać się w języku francuskim. Testuj, próbuj i działaj!


Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny!
Koniecznie daj znać w komentarzu poniżej jaki jest Twój ulubiony sposób na naukę francuskiego.
Używasz youtuba po francusku?


Artykuł powstał w ramach współpracy. Znajdują się w nim linki do produktów papierniczych.