Francuskie

Liceum dwujęzyczne z francuskim – na czym polega? Czy warto się tam uczyć?

Hej! W 2022 roku ukończyłam liceum dwujęzyczne z językiem francuskim. Zdałam maturę dwujęzyczną i egzamin DELF B2. Przez trzy lata nauki w liceum miałam okazję zanurzyć się we francuskim i chłonąć wiedzę na potęgę ♥ Uczęszczałam na lekcje prowadzone po francusku, jeździłam na wycieczki do Francji i miałam naprawdę sporo godzin francuskiego w tygodniu. Przełamałam barierę w mówieniu i poszerzyłam swoje słownictwo.

W dzisiejszym blogowym wpisie opowiem Wam na czym polega nauka w liceum dwujęzycznym. Czy warto pójść do takiej klasy, dla kogo jest to liceum oraz jakie są jego wady i zalety. Będę opierać się na moich własnych doświadczeniach, w zależności od szkoły pewne aspekty mogą się różnić.

Obecnie do liceum dwujęzycznego można pójść nawet nie znając jeszcze francuskiego (zmieniło się to w momencie gdy wycofano gimnazja).

Jeśli będziecie mieć jakiekolwiek pytania co do nauki w takim liceum, śmiało piszcie w komentarzach poniżej lub na moim instagramie kinga.klisz. Na moim insta publikuję też dużo kreatywnej treści i pokazuję moją pasję do języka francuskiego. Warto zajrzeć!

Licea z oddziałami dwujęzycznym z francuskim w Polsce znajdują się: w Katowicach, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu (pełna lista tutaj).

Klasa dwujęzyczna  z językiem francuskim, liceum. Matematyka i historia po francusku. Matura dwujęzyczna, DELF z francuskiego.

Jeśli nie interesuje Cię moja historia, możesz od razu przejść do następnego nagłówka.

Moja historia, czyli jak to się zaczęło

Francuskiego zaczęłam się uczyć gdy byłam w 5 klasie podstawówki. Zapisałam się na zajęcia w szkole językowej, żeby spróbować czegoś nowego. Z czasem bardzo się wkręciłam w francuski, zaczęłam słuchać francuskiej muzyki, tworzyć językowe notatki i szukać w internecie sposobów na naukę.

W drugiej klasie gimnazjum poszłam na targi nauki. Wystawiało się tam wiele szkół. Trafiła do mnie ulotka promująca klasę z językiem francuskim. Bardzo mnie to zaintrygowało, zaczęłam interesować się tematem. Okazało się, że żeby dostać się do tego liceum trzeba zdać test pisemny i ustny z języka francuskiego. Zdecydowałam, że będę aplikować.

Mój poziom języka był wtedy początkujący, chodziłam raz w tygodniu na zajęcia z francuskiego. Dużo uczyłam się sama w domu. Z moją nauczycielką przygotowywałam się do egzaminów wstępnych, powtarzałam trochę gramatykę, przerabiałam pytania do wypowiedzi ustnej.

Poszłam na egzaminy do nieznanej szkoły. Wychodząc byłam strasznie spięta, bo egzamin pisemny był dla mnie trudny. Jednak, jak się później okazało, udało mi się dostać 🙂 Strasznie bałam się, że sobie nie poradzę w nowej szkole. W tym liceum były osoby, które wcześniej chodziły już do dwujęzycznego gimnazjum, więc miały tam o wiele więcej francuskiego niż ja.

Gdy na pierwszej lekcji francuskiego pani zaczęła mówić o ustnych prasówkach, które będziemy robić przed klasą, byłam przerażona. Pierwsza lekcja gramatyki czyli wszystkie wyjątki i niuanse w uzgadnianiu participe passé, to był materiał, którego nie potrafiłam znaleźć kompleksowo opracowanego w internecie 😂 Na szczęście później było już tylko lepiej! Wbrew moim obawom, nie miałam jakiś potwornych zaległości względem moich rówieśników z dwujęzycznego gimnazjum.

Klasa dwujęzyczna  z językiem francuskim, liceum. Matematyka i historia po francusku. Matura dwujęzyczna, DELF z francuskiego.

Liceum dwujęzyczne – o co w tym chodzi?

Licea dwujęzyczne to szkoły, w których uczy się francuskiego na wysokim poziomie oraz prowadzi się niektóre przedmioty po francusku. Takie szkoły współpracują z Instytutem Francuskim i wiele z nich otrzymało francuski certyfikat Label France Education. Nauczyciele klas dwujęzycznych są specjalnie wyszkoleni i stosują metody nauczania z wykorzystaniem narzędzi krytycznego myślenia.

Francuski i przedmioty po francusku

W klasie dwujęzycznej francuskiego ma się 6h w tygodniu. U mnie wyglądało to tak, że cztery lekcje miałam z polską nauczycielką francuskiego, a dwie z native speakerem francuskim. Oprócz tego niektóre przedmioty prowadzone są po francusku. Tutaj już zależy to od szkoły jakie to przedmioty. U mnie najwięcej miałam matematyki po francusku. Od drugiej klasy miałam historię po francusku (można było wybrać też biologię albo fizykę). Dodatkowo elementy francuskiego przewijały się też na innych lekcjach, typu edb czy nawet wuef.

Klasa dwujęzyczna  z językiem francuskim, liceum. Wymiany zagraniczne do Francji, wyjazdy językowe.
Wycieczka do Paryża i na Mont Saint-Michel

Rekrutacja i klasa wstępna (zerowa)

Są dwa sposoby rekrutacji do klasy dwujęzycznej. Jeśli znasz już francuski (na poziomie ok. A2) możesz dołączyć do pierwszej klasy liceum. Musisz przejść przez egzamin wstępny pisemny i ustny. W przypadku gdy nigdy nie uczyłeś się francuskiego, masz możliwość aplikować do klasy wstępnej (zerowej). Zdajesz wtedy tylko test kompetencji językowych (po polsku).

Klasa zerowa jest przygotowaniem do nauki w dwujęzycznym liceum. Przez jeden rok szkolny ma się wtedy 18h francuskiego tygodniowo, a oprócz tego kilka przedmiotów typu matematyka, polski, wf, angielski, trochę historii i przyrody. Po zdaniu takiej klasy automatycznie idzie się do pierwszej klasy dwujęzycznej w liceum.

Inną możliwością jest dostanie się do klasy siódmej dwujęzycznej w podstawówce. Po 2 latach takiej nauki można od razu zdawać do pierwszej klasy w liceum.

Przedmioty rozszerzone

Oprócz nauki francuskiego i przedmiotów po francusku, jak w każdym liceum, trzeba mieć przedmioty rozszerzone potrzebne do zdania matury. Te przedmioty są różne w zależność od szkoły. Gdy ja byłam w liceum miałam takie szczęście, że mogłam wybrać trzy dowolne. Teraz wyboru można dokonać tylko między już gotowymi blokami (np. biologia-chemia, historia-polski, matematyka-geografia). Angielskiego jako drugiego języka obcego po francuskim, ma się 2h w tygodniu (chyba, że ktoś go rozszerza).

Klasa dwujęzyczna  z językiem francuskim, liceum. Matematyka i historia po francusku.
Po lewej matma po francusku, po prawej historia po francusku

Matura dwujęzyczna, certyfikat Ambasady Francji i DELF

Na koniec liceum dwujęzycznego trzeba przystąpić do matury dwujęzycznej z francuskiego. Matura dwujęzyczna od zwykłej różni się tym, że jest poziom wyżej od rozszerzonej matury z języka, czyli na poziomie C1. Teksty do czytania są trudniejsze, często zaczerpnięte z prawdziwej literatury. W zadaniach ze słuchania trzeba czasem odpowiadać pisemnie. Często występują zadanie ze słowotwórstwa, a zakres gramatyczny jest bardziej poszerzony. Wypracowanie pisemne to rozprawka, list oficjalny lub artykuł. Część ustna trwa 15 minut (jest to osobny egzamin, specjalnie dla matury dwujęzycznej – ja osobiście nie miałam go, jako rocznik pandemiczny).

Żeby dwujęzyczna matura była ważna, przystępowaliśmy też do jednego wybranego przedmiotu po francusku (w formie osobnej matury). Ja pisałam matematykę podstawową po francusku i był to arkusz kilkunastu zadań. Zadań było mniej niż na maturze podstawowej z matmy po polsku. Miały też inną formułę, były bardziej opisowe. Sprawdzały umiejętność zrozumienie tekstu oraz specjalistycznego słownictwa.

Na koniec, po zdanej maturze dwujęzycznej, oprócz tradycyjnego świadectwa maturalnego dostawaliśmy certyfikat ukończenia klasy dwujęzycznej (la section bilingue) wystawiony przez Ambasadę Francji.

W mojej szkole oprócz matury dwujęzycznej mieliśmy także możliwość napisać egzamin DELF na poziomie B2, dzięki czemu zyskiwaliśmy międzynarodowy certyfikat. Egzamin DELF jest płatny, ale jako uczniowie dwujęzycznej klasy zyskaliśmy częściowe dofinansowanie przez szkołę.

Wyjazdy, dni Frankofonii, projekty

Klasa dwujęzyczna oprócz nauki daje też wiele możliwości rozwoju związanych z językiem francuskim. Wszystko zależy oczywiście od zaangażowania nauczycieli i uczniów w danej szkole, ale często organizowane są dni tematyczne takie jak Dni Frankofonii. Osobiście brałam także udział w wykładach Campus France poświęconych tematyce studiów we Francji. Moje liceum współpracowała z francuskimi szkołami i organizowało wymiany uczniowskie oraz wycieczki w różne rejony Francji. Trochę ubolewam nad tym, że trafiłam na pandemię, bo ominęło mnie naprawdę wiele zagranicznych wyjazdów.

Klasa dwujęzyczna z językiem francuskim, liceum. Wyjazdy, wymiany, projekty
Wycieczka do Paryża

Czy jest trudno w liceum dwujęzycznym?

Moim zdaniem nie jest trudno. Myślałam, że będzie o wiele gorzej 😂 To prawda – jest dużo nauki i trochę więcej godzin lekcyjnych. Jednak to ciągle jest szkoła średnia (nie studia), więc wszystko jest do ogarnięcia. W ciągu mojej licealnej edukacji nie miałam problemów z uczeniem się francuskiego. Była to dla mnie przyjemność i bardziej męczyły mnie inne przedmioty, za którymi nie przepadałam.

Jak wygląda matma po francusku?

Dla wielu osób samo sformułowanie “matematyka po francusku” może się wydawać przerażające.

Matma w naszej szkole była trudna, ale nie miało to bezpośredniego związku z tym, że była ona po francusku. Po prostu nauczycielka wymagała od nas materiału ponad programowo, co finalnie przyniosło pozytywne skutki – czułam się przygotowana do matury.

Zajęcia były prowadzone na przemian – raz po francusku, raz po polsku. W zeszytach pisaliśmy francuskie definicje pojęć matematycznych, dostawaliśmy kserówki z zadaniami po francusku, używaliśmy matematycznych materiałów online po francusku. Sprawdziany pisaliśmy po francusku. Nauka matmy po francusku stała się dla mnie naturalna. Z czasem słownictwo specjalistyczne samo weszło do mojej głowy, nie musiałam się go jakoś specjalnie uczyć.

Myślę, że zajęcia z matematyki po francusku to naprawdę świetna okazja do poszerzenia swojego słownictwa. Wbrew pozorom matematyczne słówka często przydają się w codziennym życiu. Do tego ucząc się w ten sposób, otaczamy się jeszcze bardziej językiem.

Nauka francuskiego w liceum dwujęzycznym. Lekcje po francusku. Notatki francuskie do matury z francuskiego.

Z czego i jak się uczyliśmy?

Na lekcjach wykorzystywaliśmy świetną serię książek do nauki francuskiego: Vocabulaire Progressif du français B2/C1 oraz Grammaire progressive du français wydawnictwa CLE. Oprócz tego korzystaliśmy z podręcznika Édito na poziomie B1 i B2 (bardzo polecam!). Używaliśmy też różnych interaktywnych materiałów online.

Na lekcjach francuskiego dużo rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy na tematy, o których przeczytaliśmy w danych tekstach. Gdy zajmowaliśmy się jakimś zagadnieniem gramatycznym przerabialiśmy je bardzo kompleksowo, na poziomie C1. Uczyliśmy się pisać rozprawki według tego jak robią to we francuskich szkołach. Poznając słownictwo skupialiśmy się nie tylko na polskim tłumaczeniu, ale również na synonimach francuskich.

Plakaty Kinga Klisz - tematyka francuska, Dni Frankofonii
Plakaty mojego autorstwa związane z tematyką francuską (np. na Dni Frankofonii)

Dla kogo jest klasa dwujęzyczna?

Nie oszukujmy, nie dla wszystkich takie liceum się nadaje. Trzeba lubić się uczyć języków obcych. W przypadku gdy nie podoba Ci się język francuski i nie masz ochoty się go uczyć, to będziesz się po prostu męczył w dwujęzycznej klasie. Jednak jeśli czujesz pociąg do tego języka i masz trochę motywacji, to zachęcam Cię żebyś spróbował. Nie przejmuj się tym, że nie dasz rady! Naprawdę wszystko da się ogarnąć, a profitów z takiego liceum będziesz miał więcej, niż gdybyś chodził do zwykłej klasy.

Czy warto iść do francuskiej klasy?

Moim zdaniem warto! Nie żałuję czasu spędzonego w liceum, nauczyłam się naprawdę dużo i zyskałam świetnie wspomnienia. Decyzja należy do Ciebie 🙂

Jeśli masz jakieś pytania co do nauki w liceum dwujęzycznym z francuskim, śmiało pisz w komentarzu. Chętnie odpowiem na różne wątpliwości.