Najlepsze rozmówki i gazety do samodzielnej nauki francuskiego
Francuskie

2 najlepsze rozmówki (i jedna gazeta!) do nauki francuskiego

Dzisiaj przedstawię Wam (prawdziwe i skuteczne) rozmówki, które są odpowiedzią na problem z mówieniem po francusku 🙂

Nie raz udowadniałam, że przez internet możesz osiągnąć bardzo wiele, ale jeśli ciągle Ci mało to śmiało przeczytaj moje dzisiejsze zestawienie. Pokazuję 2 najlepsze (według mnie) rozmówki i jedną świetną gazetę do nauki francuskiego. Rozmówki są przeznaczone szczególnie dla osób początkujących, chociaż jeśli jesteś na poziomie średnio zaawansowanym też sporo skorzystasz. Gazeta francuska, o której wspominam na końcu, jest zdecydowanie dla osób od poziomu średnio zaawansowanego wzwyż.

Pssyt… Za te polecanie nic mi nie dają – nie ma tu żadnych linków afiliacyjnych ;D

Zobacz też:

Francuski na instagramie – jak się uczyć języka z frajdą

Francuskie vlogi na youtube – co oglądać?

Najlepsze rozmówki do nauki francuskiego dla początkujących


1. “Blondynka na językach – francuski” Beata Pawlikowska

Seria książek “Blondynka na językach” obejmuje nie tylko francuski, ale też inne języki (angielski, hiszpański, niemiecki itp.). Rozmówki stawiają na pierwszym miejscu mówienie, więc myślę, że nie da się kompleksowo nauczyć języka korzystając tylko z nich. Ale! “Blondynka na językach” to idealna pozycja dla początkujących (poziomy: A0-A2), którzy pragną w miarę sprawnie porozumiewać się w języku obcym. Przerabiając tą pozycję możemy zobaczyć z dnia na dzień, jak wielki progres robimy 🙂

Na czym polega nauka języka w tej książce?

Pawlikowska zaznacza, że książka została opracowana według jej autorskiej metody nauki języków obcych. Otwierając rozmówki widzimy podział na działy tematyczne (np. zakupy, u lekarza, komunikacja itd.). Działy są opatrzone numerkami, pod którymi możemy znaleźć nagranie na dodanej płycie. Jak się z tego uczyć? Na dwóch stronach mamy podział na słowa i zwroty zapisane po polsku (po lewej) oraz po francusku (po prawej).

Rozmówki francuskie "Blondynka na językach" Baeta Pawlikowska - recenzja


Ja sama robiłam tak:
1. Włączałam płytę CD i odtwarzałam wybrany dział.
2. Otwierałam książkę na danym temacie.
3. Lektorka czytała po polsku słowo/zwrot.
4. Następowała chwila ciszy. W tym momencie ja mówiłam te samo słowo/zwrot po francusku. Jeśli nie wiedziałam jak się odezwać, to zaglądałam do książki.
5. Po chwili ciszy francuski lektor powiedział to samo po francusku.

Czy warto się z tego uczyć?

Myślę, że jak najbardziej! Opierając się jedynie na tej książce – mimo że nie znamy gramatyki i konkretnych zasad języka – potrafi się komunikować w podstawowy sposób zza granicą. Zaletą tej książki jest duże przywiązywanie wagi do szkolenia umiejętności wymowy. Ponadto języka uczymy się intuicyjnie, “bezboleśnie” oraz oswajamy się z odpowiednim akcentem poprzez odsłuchiwanie płyty. Szata graficzna jest prosta, zaś małe rysuneczki na marginesach miłe dla oka. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodą z francuskim, to ta publikacja jest idealna dla Ciebie 🙂

Rozmówki francuskie "Blondynka na językach" Baeta Pawlikowska - recenzja


2. “Francuski w tłumaczeniach. Sytuacje” Justyna Hołosyniuk

“Francuski w tłumaczeniach” jest publikacją zajmujący się nauką języka w podobny sposób jak “Blondynka”, jednak stawiający również mocno na szkolenie umiejętności pisania.

Książka zawiera 55 działy tematyczne i jest dla osób na poziomach od A2 do B1+. Ze swojej strony dodam ciekawostkę, iż lekturę tę dopadłam wygrywając ją w konkursie… autorki, która prowadzi językowego bloga 🙂

"Francuski w tłumaczeniach. Sytuacje" - recenzja


Jak się uczyć języka w tej książce?

Układ publikacji wygląda następująco: po lewej stronie mamy napisane po polsku zdania wraz z wykropkowanym miejscem. Po prawej widzimy te same wyrażenia po francusku oraz wypisane słówka, ciekawostki i zadania do wykonania znajdujące się na szerokim marginesie.

Nauka języka polega tu na słuchaniu załączonej płyty (lektor czytający po polsku i po francusku lub tylko po francusku), a także zakrywaniu prawej, “francuskiej” strony i pisaniu w wykropkowanym miejscu (przy polskich tłumaczeniach) danych odpowiedników.


Ile daje nam ta publikacja?

Uważam, że bardzo dużo 🙂 Przede wszystkim nacisk położony jest tutaj i na mówienie, i na pisanie, dzięki czemu łatwo można sprawdzić czy opanowało się daną partię słówek. Po drugie lektura jest szczegółowo opracowana. Przypisy po prawej stronie dostarczają masę informacji o samej Francji i Francuzach, a także tłumaczą jakie zostały użyte konstrukcje gramatyczne. Pod koniec każdego większego działu możemy wykonać test sprawdzający nasze umiejętności.

Ponadto strony opatrzone są miłymi dla oka ilustracjami – możemy na postawie nowych wyrażeń tworzyć zgrane z rysunkami historie. Tematy poruszone w książce są praktyczne (przystosowane do użycia w codziennym życiu 🙂 ) oraz bardzo szczegółowo rozbudowane. Ze swojej strony polecam każdemu, kto chce wznieść swój poziom francuskiego na wyższy stopień.

Gazeta do nauki francuskiego "Français Présent" - recenzja, czy warto jej używać?


3. “Français Présent” Colorful Media

Tym razem przedstawiam Wam nie rozmówki, a gazetę do nauki języka francuskiego. Jest ona kwartalnikiem wydawanym przez Colorful Media i funkcjonuje też w innych językach (angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski). Gazeta napisana została raczej dla poziomów B1-C1, jednak często wychodzą też wydania specjalne dla początkujących. Koszt “Français Présent” to ok. 12 złotych, do kupienia w sieciach empik, niektórych kioskach i przez internet.

"Français Présent" - nowoczesna i oryginalna gazeta do nauki francuskiego. Recenzja - czy warto ją kupić?


Na czym polega nauka z tej gazety?

Jak każda gazeta “Français Présent” składa się z artykułów na przeróżne tematy. Znajdziemy tu kilkanaście tekstów, w tym kilka z nich można odsłuchać na mp3 – pobierając je wcześniej ze strony. Artykuły podzielono na kategorie: aktualności, język, podróże, kuchnia, ciekawostki, humor, społeczeństwo, kultura.

Przy każdym tekście znajduje się ramka z niektórymi słówkami użytymi w artykule, co ogromnie ułatwia naukę. Publikacje okrasza zawsze ładna szata graficzna, zdjęcia i ilustracje. Do tego możemy liczyć na różne ćwiczenia, łamigłówki czy quizy. Ponadto pogłębiamy wiedzę na temat krajów frankofońskich i ich kultury, a także ćwiczymy w praktyce konstrukcje gramatyczne.

Gazeta do nauki francuskiego - poziom średnio zaawansowany.


“Français Présent” – warto?

Tak, myślę że autorzy kwartalnika dołożyli starań by nauka z gazety była dla nas także przyjemnością. Warto zwrócić uwagę tylko na fakt, iż publikacja jest przeznaczona bardziej dla osób na poziomach średnio zaawansowanych i wyższych. Poza tym “Français Présent” to świetny sposób na naukę języka w niekonwencjonalny sposób. Ze swojej strony polecam 🙂


Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości co do użyteczności rozmówek do nauki francuskiego!

Znasz którąś z tych publikacji? Co o nich sądzisz?

Napisz koniecznie w komentarzu poniżej!