Strony internetowe do nauki francuskiej gramtyki. Gdzie ćwiczyć i rozwiązywać zadania z francuskiego za darmo?
Francuskie

Strony do nauki (i ćwiczenia) francuskiej gramatyki!

Hej! Tym razem pod lupę weźmiemy francuską gramatykę 🧐 Co jak co, ale musicie przyznać, że Francuzi te wszystkie zagadnienia językowe całkiem ciekawie sobie wykombinowali 😀

Z francuską gramatyką to jest tak, że początek jest bardzo prosty. Gdy poznajemy nowy temat, widzimy w nim dużo logiki i uzasadnionych reguł. Schody zaczynają się, gdy wkraczamy na teren wyjątków i różnych odstępstw 😂

Jednak jestem przekonana, że wszystkiego da się nauczyć! Gramatyką po prostu trzeba wyćwiczyć – przez rozwiązywanie wielu zadań, a najlepiej używając ją w praktyce w czasie rozmowy czy pisania. Przy okazji polecam Ci ogromnie mój wpis, w którym pokazuję jak uczyć się języków w domu.

Dzisiaj pokażę w jakich konkretnie miejscach w internecie możemy znaleźć ćwiczenia i zadania gramatyczne. Często sam podręcznik nie wystarcza i przydaje się dodatkowe wsparcie. Zapraszam!

Jak się uczyć francuskiej gramatyki w internecie? Przydatne strony do rozwiązywania zadań i zrozumienia zasad.

L’OBS la conjugaison

Świetna francuska strona poświęcona zagadnieniom gramatycznym, a w szczególności odmianom czasowników w rożnych czasach i trybach. Dzięki niej sprawdzicie koniugacje, poznacie zasady gramatyczne oraz synonimy słów. Co najlepsze przećwiczycie odmianę czasowników w praktyce, w formie quizu! Wystarczy wybrać odpowiedni poziom oraz interesujące nas zagadnienie (conjugaison, ortographe, grammaire). Znajdziemy tu też opis błędów językowych najczęściej popełnianych przez Francuzów. Strona to skarbnica wiedzy, przedstawiona w przyjaznej dla oka formie. Warto zajrzeć 🙂

Le Point du FLE

Strona, która zbiera i grupuje wszystkie francuskie miejsca w internecie na temat gramatyki. Zagadnienia są poszeregowane tematycznie, dzięki czemu w łatwy sposób da się przejść do interesującego nas tematu 🙂 Podlinkowane są nie tylko strony czy portale, ale też ciekawe filmiki na youtube, quizy i ćwiczenia. A to wszystko w jednym miejscu!

Le projet Voltaire

Le projet Voltaire to miejsce w internecie, które powstało z misją szerzenia wiedzy na temat ortografii francuskiej, wśród rodowitych użytkowników języka. Szczególnie przydatna może się dla nas okazać zakładka popularnych pytań i wątpliwości co do pisowni wyrazów. Dowiemy się z niej rożnych ciekawostek oraz powtórzymy konkretne zasady. Od teraz będziesz wiedział jakich popularnych błędów unikać 😉

Sami twórcy strony tak piszą o swoim projekcie:

L’orthographe est une nécessité mais ne doit pas devenir une torture !

Ortografia jest koniecznością, ale nie powinna stać się torturą
Nauka francuskiego online. Przydatne strony internetowe do utrwalenia francuskiej gramatyki.

Français Facile

Z góry uprzedzam: ta strona wygląda tragicznie i oczy bolą od patrzenia 😂 Mimo to, jest to dobre źródło wiedzy, które może się przydać do poszerzenia umiejętności.

Bonjour de France

Tematy gramatyczne pogrupowane na poziomy od A1 (początkujący) do C1 (zaawansowany wyższy). Wszystko dokładnie wytłumaczone, a do tego krótkie ćwiczenia online.

Lingolia

Kolejna francuska strona z zagadnieniami i zadankami. Układ jest przyjemny do oka, nawet ilustracje i tabelki się znajdą!

Szlifuj swój francuski

Po francuskich stronach, przyszedł czas i na te polskie 😉 Portal “Szlifuj swój francuski” może być Wam już znany z jego innych wersji językowych. Bardzo go polecam, szczególnie jeśli chcecie kompleksowo uszeregować swoją wiedzę. Wszystko jest tutaj podzielone na kategorie i dokładnie opisane. Oczywiście nie obędzie się też bez zadań utrwalających.

Youtube

Youtube wbrew pozorom nie musi służyć jedynie do oglądania śmiesznych filmików z kotkami. Polecę Wam kilka genialnych kanałów, które naprawdę warto śledzić, żeby zrozumieć gramatykę!

Pinterest

Tak, nie przesłyszeliście się 😀 Na Pintereście jako platformie grupującej obrazy i linki z całego świata, znajdziecie ogromną ilość kserówek i zadań z francuskiej gramatyki! Działa to o wiele lepiej niż Google Grafika, gdyż strona pokazuje nam powiązane obrazy, pochodzące nie tylko z polskich portali. Wystarczy jedynie w pinterestową wyszukiwarkę wpisać interesującą nas frazę 🙂


I to tyle! Mam nadzieję, że te strony do nauki francuskiej gramatyki będą dla Was przydatne ♥


Koniecznie napisz w komentarzu poniżej jak Ty uczysz się francuskiej gramatyki!

Wolisz rozwiązywać tradycyjne zadania w książkach, a może te w internecie?

Zajrzyj też na mojego pastelowego instagrama
Czekam tam na Ciebie!