Jak robić notatki językowe? Skuteczna nauka francuskiego
Francuskie

Jak robić notatki językowe, które działają? Efektywna nauka francuskiego

W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać kilka sposobów na robienie notatek językowych. Postaram się Was zainspirować, podrzucić kilka porad i pomysłów na tworzenie skutecznych zapisków. Będę odnosić się do mojego ukochanego francuskiego – ale tak naprawdę temat jest uniwersalny.

Zapewne znacie te idealne, estetyczne i minimalistyczne notatki, wykonane pastelowymi zakreślaczami, które razem z białym biurkiem tworzą stylizację niczym z jakiegoś popularnego profilu na instagramie. Ja takich nigdy nie miałam, bo przez myśl by mi nie przyszło, żeby robić zapiski dla ich nieskazitelnego wyglądu.

Moje notatki są żywe.

To jest twór ruchomy i praktyczny. Czasem ładny, czasem pobazgrany. W niektórych przypadkach czytelny, w innych zrozumiały tylko dla mnie.

I w tym momencie mam do Ciebie ogromniastą prośbę. Nigdy nie porównuj swoich zapisków z tworami innych. Te notatki mają służyć Tobie. Powinny być one przede wszystkim praktyczne. Oczywiście – jeśli estetyka pomaga Ci w zapamiętywaniu, to jak najbardziej dbaj o nią! Chodzi tylko o to, żeby nie przepisywać czegoś z powodu “krzywo napisanego zdania i przekreśleń” oraz nie poświęcać zbyt wielkiej ilości czasu na tworzenie notatek ♥

To teraz już przechodzimy do esencji – czyli inspiracji i notatkowych pomysłów.

Ładne i minimalistyczne notatki gramatyczne z języka francuskiego. Zrób to skutecznie!

Gramatyka

Gramatyka to zbiór zasad – logiczne klocki, które trzeba tylko odpowiednio ułożyć. Jak robić notatki z gramatyki? Wykorzystaj logikę i różne zależności!

Rysuj strzałki za pomocą, których wskażesz “co od czego się zadziało” (np. przy stronie biernej). Podkreślaj elementy zmienne w zdaniach, zakreślaj podobne końcówki. Grupuj, twórz tabelki, schematy i zbiory. Szukaj analogii i zależności. Nie wypisuj sztywnych zasad z książki – skróć je w zrozumiały dla siebie sposób i przedstaw obrazowo.

Nawet jeśli musisz wykuć na pamięć wyjątki, spróbuj skojarzyć je sobie z innymi zasadami! Znajdź regułę w grupach wyjątków i podkreślaj na dany kolor, wpisuj w jedno miejsce np. słówka z podobnymi zakończeniami czy brzmieniem.

Fajnie jest zgromadzić sobie wszystkie czasy gramatyczne w skrócie, na małych karteczkach (np. A5), tak żeby mieć je zawsze pod ręką 🙂

Słówka

Francuskie słówka notuję inaczej niż gramatykę. Tutaj świetnie sprawdzają się mapy myśli. Na kartce A4, na środku piszę sobie temat, z którego wychodzą linie. Przy każdej z nich możemy zrobić jakąś grupę słówek podobnych. Przykładowo: tematem mapy są ubrania, tworzymy kilka kategorii (odzież wierzchnia, zimowa, buty).

Przy nauce słówek warto bazować na skojarzeniach, kolorach i rysunkach! Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak się uczyć słownictwa zapraszam cię do mojego poprzedniego wpisu. Robiąc notatki nie powinno się przepisywać sztywno słówek w linii pod sobą. Spróbuj podejść do tego troszkę kreatywnie 🙂

Jeśli masz więcej czasu spróbuj stworzyć własne zdanie z nowo poznanym słówkiem. Dzięki temu nauczysz się je używać w praktyce. Warto też znaleźć definicję danego wyrazu w języku obcym! Jeśli uczysz się francuskiego, znajdziesz ją w tym słowniku internetowym (możesz wypisać też synonimy 🙂 ).

Ucz się efektywnie - jak robić dobre notatki z francuskiego?

Kolor, dźwięk i bazgroły

Nie bój się kolorów, bo mają wielką moc ♥ Jeśli jesteś minimalistą, ogranicz się do kilku. Ja używam dużej ilości kolorów, bo pomaga mi to w zapamiętywaniu. Wykorzystuję kredki (do zakolorowania słówek) oraz cienkopisy (do pisania definicji). Odmiany czasowników oznaczam danym kolorem oraz dorysowuję sobie śmieszny rysunek 🙂

Dźwięk też jest bardzo ważny, nie zapominaj o nim! Gdy uczysz się słownictwa koniecznie czytaj je sobie na głos. Jeśli nie wiesz jak jakiś wyraz przeczytać, sprawdź jego wymowę na tej stronie.

Bazgroły i rysunki (nawet te “brzydkie”) pomagają w zapamiętywaniu, więc warto o nich pamiętać 🙂

Jak notować i uczyć się francuskich słówek skutecznie?

Powtórki

Na koniec nie zapominaj o powtórkach, bo bez nich nawet najlepsze notatki nie zdziałają cudów 😉 Możesz wykorzystać do tego aplikacje powtórkowe (np. Memrise) albo najzwyczajniej na świecie wracać do swoich notatek oraz przywoływać z pamięci ich treść.

Testuj, próbuj, działaj

A do tego zawsze pamiętaj, że język jest żywą formą, której tak naprawdę… zanotować się nie da 🙂 Tworzą go w końcu ludzie, kultura danego kraju i prawdziwe rozmowy. Wykorzystaj to ♥


To tyle! Mam nadzieję, że pomogłam i wiesz już jak uczyć się skutecznie francuskiego 🙂

Napisz koniecznie w komentarzu poniżej jaki Ty masz sposób na tworzenie notatek językowych!

Zobacz też co tworzę na instagramie