Francuskie

5 sposobów na wplecenie francuskiego do codzienności! Kreatywna nauka języków

Hej! Dzisiaj przychodzę do Was ze specjalnym wpisem.
Zapewne każdemu z nas czasem zdarza się, że nauka francuskiego dłuży się i nuży. Jednak takie spadki motywacji to coś zupełnie normalnego. W końcu nikt nie potrafi działać na pełnych obrotach cały czas!

W momencie gdy czujesz, że Twój sposób nauki francuskiego (lub jakiegokolwiek innego języka) nie daje Ci frajdy, ani efektów, to warto po prostu coś w nim zmienić. Eksperymentowanie i szukanie własnego stylu uczenia się może pomóc Ci wznieść poziom języka na wyższy poziom ♥ Często jesteśmy zamknięci w jakiś ramach, nie widzimy, że języka można uczyć się w inny sposób niż ten monotonny – pokazany w szkole.

O tym jak skutecznie uczyć się francuskiego w domu stworzyłam już kiedyś wpis, więc dzisiaj skupię się konkretnie na tym jak taką naukę urozmaicić. Zdecydowanie łatwiej mózg zapamiętuje rzeczy śmieszne, zabawne, pełne emocji. Tak powinna wyglądać nasz językowa przygoda, być przepełniona chęcią odkrywania francuskiego, poznawania jego zakamarków, kultury, a nie jedynie wykuwaniem na pamięć słownictwa czy biernym rozwiązywaniu ćwiczeń z gramatyki.

No to co, zaczynamy 🙂 Dzisiaj pokażę Ci jak kreatywnie uczyć się języków i wpleść je do swojej codzienności. Zapraszam Cię też serdecznie na mojego instagrama gdzie tworzę nową serię #tipyjęzykowe oraz pokazuję moje notatki z francuskiego – warto zajrzeć! Zobacz też co ciekawego na instagramie

(Ważne – w artykule skupiam się na francuskim, ale porady są uniwersalne i pasują do nauki każdego języka obcego)

Kreatywna nauka francuskiego. Jak wprowadzić język obcy do swojej codzienności. 7 pomysłów! Francuskie notatki
Takie notatki i francuskie słowniczki znajdziesz na moim instagramie!

1. (Nie)mądry dialog ze… sobą

Mówienie do siebie jest z jednym najlepszych sposobów na praktyczną naukę języka! Po pierwsze: do siebie możesz mówić kiedy chcesz. A jeśli nie mówić, to myśleć na pewno dasz radę 😉 Po drugie: mówienie to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji. Po to uczymy się francuskiego, żeby w końcu się nim porozumiewać!

Wiadomo, że rozmowa z nativem albo nauczycielem jest o niebo lepsza niż dialog ze sobą, ale nie zawsze mamy możliwość by uczestniczyć w zajęciach. Nawet jeśli masz lekcje francuskiego kilka razy w tygodniu to i tak – zacznij myśleć i mówić w języku obcym na co dzień 🙂 To daje niezwykle dużo, zyskasz dzięki temu płynność językową, swobodę wyrażania własnych potrzeb i emocji. Zobaczysz z jaką tematyką masz jeszcze problem i których słówek czy zwrotów warto się nauczyć. Zżyjesz się z językiem i stanie się on dla Ciebie czymś naturalnym.

Możliwe, że wydaje Ci się to głupie, ale naprawdę warto spróbować. Powoli, krok po kroku, możesz zacząć od nazywania w myślach poszczególnych przedmiotów czy czynności 🙂

2. Social media (po francusku)

Jeśli używasz mediów społecznościowych to jak najszybciej zmień w nich swój język użytkowania na ten, którego się uczysz 😉 Nawet w przypadku gdy słabo znasz język obcy – warto to zrobić! Skrollując instagrama czy facebooka możemy się w ten sposób nauczyć (nieświadomie!) wielu przydatnych zwrotów, poprawnie odmienionych formuł i ważnych czasowników. Nazwy miesięcy i dni tygodnia bez wątpienia utrwalą się skutecznie w naszej pamięci.

Oprócz tego na instagramie czy facebooku znajdziesz masę świetnych profili skupiających się na francuskim i nauce języków. Warto je zaobserwować dzięki czemu poszerzymy nasze horyzonty i wpleciemy język do codzienności. Zobacz koniecznie mój artykuł o tym jak uczyć się francuskiego na instagramie (polecam tam też fajne profile!). Plus oczywiście wpadaj też na insta do mnie

Kreatywna nauka francuskiego. 7 pomysłów na opanowanie języka obcego! Notatki, fiszki, mówienie do siebie. Filmiki na youtube i seriale na Netflixie.
Po lewej – mapy myśli, a po prawej – fiszki ze słówkami

3. Zobacz coś fajnego!

Youtube i Netflix są przepełnione najlepszymi (bo autentycznymi) materiałami do nauki języków! Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Spróbuj znaleźć youtuberów, którzy nagrywają ciekawe filmiki odpowiadające Twoim zainteresowaniom. Ze swojej strony mogę Ci polecić wielu świetnych francuskich twórców – zobacz wpis o 12 kanałach na youtube, które warto oglądać oraz mój drugi artykuł również o francuskich vlogach.

Oglądanie materiałów na youtube to połączenie przyjemności z pożytecznym. Dzięki nim zaznajamiasz i oswajasz się z francuskim akcentem oraz poznajesz sposób mówienia rodzimych użytkowników języka. Do tego możesz usłyszeć przydatne zwroty i słówka, których nie znajdziesz w zwykłym podręczniku!

Ja często w wolnej chwili puszczam sobie moich ulubionych francuskich youtuberów. Gdy usłyszę jakieś ciekawe zdanie notuję je w zeszycie z tłumaczeniem, w kontekście. Fajnym sposobem na naukę jest także powtarzanie za nativami, naśladowanie ich stylu wypowiedzi czy intonacji.

Netflix oczywiście to również świetny sposób na urozmaicenie nauki języka 😀 Polecam puszczanie filmów i seriali z napisami w języku obcym. Nawet jeśli nie znasz jeszcze dobrze francuskiego, to zawsze możesz wyłapać z kontekstu o co chodzi albo sprawdzić tłumaczenie danego słówka. Oglądając szybko zapomnisz, że nie masz tekstu po polsku 😉 Słyszałam, że do przeglądarki Chrome jest wtyczka “Language Learning with Netflix“.

Polecam Ci mocno mój blogowy wpis, w którym polecam francuskie filmy na Netflixie warte zobaczenia ♥

Efektywna nauka francuskiego - jak się skutecznie uczyć? Notatki i słowniczki obrazkowe z językiem francuskim. Kreatywna nauka języka obcego.

4. Piosenki zawsze pomogą

Piosenki – kto ich nie kocha! Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że one również mogą być pomocne w nauce francuskiego. Kluczowe jest oczywiście to byś znalazł muzykę, która Ci się po prostu podoba. Gdy słuchasz jakiegoś utworu warto spojrzeć na chwilę na jego tekst. Spróbuj porównać słyszane słowa z tym napisanymi, zwróć uwagę jak są one czytane, jak skracane są niektóre wyrażenia.

Ze swojej strony bardzo polecam Ci stronę LyricsTraining na której możesz uzupełniać luki w tekstach piosenek. To jest świetna zabawa, a przy tym pozwala ćwiczyć pisownię i rozumienie ze słuchu. Nie przejmuj się jeśli na początku Ci nie wychodzi, daj sobie czas, a po kolejnych podejściach na pewno się uda!

Jakiś czas temu stworzyłam wpis z poleceniami 5 optymistycznych, francuskich piosenek, a na początku mojej blogowej drogi zrobiłam artykuł z pięknymi współczesnymi utworami po francusku.


Tyle ode mnie, a teraz czas na ekstra podpunkt od Nieobce!

5. Wykorzystuj technologię!

Tajemnicą skutecznej nauki jest zanurzenie się w języku, otaczaniem się nim w każdej możliwej sytuacji. Jako Nieobce stawiamy na aktywne używanie języka, także w wolnym czasie! Stale poszukujemy sposobów jak wplatać go w codzienne życie. 

Jeżeli lubisz spędzać wolny czas w Internecie i grach online – ten punkt przypadnie Ci do gustu. Poszukaj platformy, gry, portalu, w którym używa się języka obcego. Możesz także znaleźć podcast, prowadzony w innym języku, który będzie poruszał interesującą Cię tematykę.

Notatki z języka francuskiego. Skuteczna nauka języka. Nauka słownictwa. Jak to robić efektywnie? Czy warto uczyć się języka francuskiego z seriali i Netflixa?Możesz ćwiczyć swoje umiejętności językowe rozmawiając z członkami drużyny czy z przeciwnikiem. Ponadto istnieją portale, na których możesz połączyć się z osobami z całego świata i rozmawiać z nimi na przeróżne tematy! Taki sposób nauki pozwoli Ci zapoznać się ze slangiem, językiem, który używany jest na co dzień, a którego nie zawsze nauczysz się sam czy w szkole językowej. Dodatkowo będziesz mógł poznać nietypowe akcenty, język jaki używany jest w emocjonujących momentach (gry online potrafią wywołać w graczach przeróżne uczucia), ale też spotkania te pozwolą Ci zawrzeć wiele ciekawych przyjaźni.

Podcasty to świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy w danej dziedzinie. Tematyka podcastów jest niezwykle szeroka i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – zaczynając od historii kryminalnych, lifestyle, a kończąc na biznesie i rozwoju osobistym. Warto znaleźć podcast, który prowadzony jest w języku, którego akurat się uczysz, dzięki temu poznasz nie tylko tajniki wiedzy, która Cię interesuje, ale także nowe słowa i wyrażenia.

Warto wykorzystać możliwości jakie oferuje Internet. Gry online to ciekawy i bardzo wciągający sposób na spędzanie czasu wolnego. Podcasty pozwalają rozwijać się na wielu płaszczyznach. Dlaczego więc nie wykorzystać ich w procesie nauki języka obcego? 


Wpis powstał we współpracy z Nieobce – nowoczesną szkołą językową, która działa również na instagramie. W ramach wspólnych działań pokazujemy jak skutecznie uczyć się języków obcych ♥

Nieobce to innowacyjna szkoła językowa, która oferuje kursy indywidualne, dopasowane do oczekiwań kursanta. Klienta i jego potrzeby stawiamy w centrum!
Więcej o nas na: nieobce.pl


Mam nadzieję, że ten artykuł o kreatywnej nauce francuskiego przypadł Wam do gustu. Na wplecenie języka do codzienności pomysłów jest masa, więc jeśli ten temat Was ciekawi, to chętnie zajmę się drugą częścią 😉

Koniecznie napisz w komentarzu poniżej w jaki sposób ty uczysz się języków obcych!