Artystycznie

Zeszyty. Jak je wykorzystać, żeby nie zmarnować kolejnej pięknej okładki?

Wyobraź sobie taką sytuację…

Idziesz twardym krokiem. Starasz się. Tak naprawdę to już wychodząc z domu miałeś jasno określony plan i zadania. Postanowienie. O, tak to właśnie ładnie ująłeś. No i wchodzisz. Pole przyjaciela? Czy wroga podszywającego się pod Twojego najlepszego kumpla?  Ty wiesz po co tu jesteś. Ty się nie poddajesz.  Idziesz. I…
…tysiące przecudownych, pięknych, oryginalnych, stylowych, pastelowych i kaktusowych, a nawet lamowych okładek zeszytów, notesików i bloczków leży spokojnie na półce, zwabiając niemiłosiernie Twój wzrok. Poddałeś się. Byłeś skazany na porażkę. Kolejny zeszyt trafi do Twojej domowej półki, szafki czy komody. Pytanie – jak go wykorzystasz, o ile w ogóle odważysz się w nim pisać?

Teraz tak już całkiem na poważnie, muszę Ci przyznać otwarcie, że choroba uzależnienia od pięknych okładek rozpowszechniła się dość daleko. U niektórych jest jedynie małym zalążkiem, u innych przekształciła się w miłość do przydasi (o czy kiedyś też napisać planuję).

Zakładając, że w Twoim domu znajduje się wiele niewypisanych czy niewyrysowanych do końca notesów, dziś przychodzę z odsieczą. Przedstawię propozycje na pomysłowe WYKORZYSTANIE zeszytów. Myślę, że warto. Od teraz koniec z wyrzutami sumienia 😉

Wszystkie zdjęcia użyte we wpisie pokazują moje osobiste notesy i zeszyty

Jak wykorzystać nieużywane zeszyty? Pomysły i rady

Pomysły na wykorzystanie pustych (i do połowy pełnych) notesów czy zeszytów

1. Planner, organizator czasu lub Bullet Journal.

Planowanie i organizowanie czasu jest umiejętnością niezwykle przydatną w dzisiejszym świecie. Niezależnie od tego jakie są Twoje obowiązki czy codzienne zadania, przyda Ci się miejsce w którym wszystkie rzeczy do zrobienia hierarchicznie uporządkujesz. To jak to zrobisz zależy od Ciebie. Możesz stworzyć Bullet Journal (w skrócie BuJo) czyli kreatywny rodzaj organizacji różnych notatek, planów, list i kalendarzy. Żeby się dowiedzieć więcej polecam zajrzeć na stronę pomysłodawcy.  Zobacz też koniecznie blog Dominiki z Smells like adventure, która dokładnie opisuje na czym polega prowadzenie BuJo. Jeśli wolisz inne rozwiązania pokuś się o zrobienie plannera czy organizatora. To też się sprawdza!

2. Rysownik, doodlownik.

Najbardziej typowa propozycja, ale jakże kreatywna! Nawet nie wiesz jak szeroki jest zakres notesów prowadzonych w temacie „rysunek”. Rysownik może być zwykłym zeszytem, w którym znajdują się szkice, malunki, rysunki, wyklejanki czy kolorowanki. Ale taki notes da się urozmaicić i spersonalizować. Stwórz codziennik z codziennym rysunkiem na dzień, wydarzeniownik z ważnymi, narysowanymi elementami Twojego życia, rodzinnik z ilustracją każdego członka rodzinny czy projektownik ze szkicami niezwykłych fryzur i strojów. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Ja sama kiedyś prowadziłam notes pod tytułem „Rysuj i żyj :)”, gdzie każdą kartkę numerowałam i do danej liczby wymyślałam  humorystyczny rysunek. Jeśli nie przepadasz za szczegółowymi szkicami (lub po prostu nie masz do tego drygu) polecam tworzenie doodli – małych, szybkich rysuneczków.

Zobacz też –> Jak nauczyć się rysować? i Co rysować? czyli 45 pomysłów na rysunek na co dzień i od święta

Jak zagospodarować pusty notes? Bullet Journal

3. Travel Journal

Tu przechodzimy do opisywania (lub ilustrowania czy fotografowania) swoich małych i dużych podróży. Serio – warto to robić! Nie musisz pisać elaboratów i słowo po słowie przekazywać przebieg dnia nad plażą (no chyba, że tak lubisz), wystarczy nawet jedno zdanie (!). Do tego przyklejony bilet, roślinka, zdjątko czy rysunek. Nie zaszkodzi też cytat śmiesznego powiedzonka znajomego albo prognoza pogody na dany dzień. Dla bardziej aktywnych: opis zwiedzanego miejsca,  lista rzeczy do zabrania czy stylizacja na każdy dzień 😉

4. Hand letternig

Hand lettering (inaczej brush lettering) to nowoczesna kaligrafia – bardzo popularna w ostatnich czasach, polegająca na tworzeniu ozdobnych liter, często w przemyślanej kompozycji czasem z rysunkiem. Ciekawie (i zrozumiale dla szaraczka) pisze o tej technice Agata z bloga Się rysuje.

Pisanie brush penami jest techniką, która wymaga sporej ilości ćwiczeń. Ale nie warto się zrażać drobnymi niepowodzeniami na początku. Masz w końcu cały zeszyt do wykorzystania 😉 Zobaczysz satysfakcja jest ogromna!

Hand lettering

5. Językownik

O i oto doszliśmy do czegoś co po rysunku kręci mnie (i mój blog) najbardziej. Nie ma nic fajniejszego niż kreatywne i estetyczne notowanie słówek oraz gramatyki języka, którego się uczymy. Tu możemy pójść na całość i połączyć nowoczesną kaligrafię z artystycznymi wypocinami. Nauka języka poprzez formy takie jak luźne rysunki, mapy myśli, schematy, grafiki lub skojarzenia jest bardzo efektywna. Utworzenie językowego zeszytu to pierwszy krok do systematycznej nauki z przyjemnością!

6 . Opowiadania, powieści, komiksy

Nie. Człowieku nie. Ty nie musisz umieć pisać. Ty musisz tylko chcieć to robić. Wiersze, opowiadania, poematy, nowele, horrory, dramaty, rozprawki. Niewysłane listy, a nawet komiksy. Przedstawienie takich czy innych historii wymyślonych przez Ciebie wymaga tylko i aż drobnego zaangażowania. Możesz je zachowywać jedynie dla siebie. Rozwiniesz wyobraźnię, pobudzisz szare komórki, natrudzisz się myśląc o nowej zbrodni czy szukając rymu. Warto!

7. Dziennik, pamiętnik, wspomnienia.

Czyli małe odwołanie do punktu trzeciego. Tylko tym razem nie opisujesz wyjazdu, a monochromatyczną codzienność. To dopiero wyzwanie! Każdy dzień możesz przedstawić w inny, kreatywny sposób. Jedno słowo, zdanie, rysunek czy cytat. Lub zwyczajny tekst o tym za co jesteś dziś wdzięczny. Nie trać wspomnień i żyj pełną piersią każdym dniem!

Zeszyty. Jak je wykorzystać żeby nie zmarnować kolejnej pięknej okładki?

8. Habit Tracker

Habit tracker to śledzenie dobrych nawyków w postaci tabelki, koła, kwadracików czy nawet kolorowanki. Technika dowolna! Zmiany wprowadzane w naszym życiu są jego nieodłącznym elementem. Bez tego ani rusz. Samorozwój i dyscyplina w osiągnięciu celów – habit tracker pomoże!

9. Adresy, kontakty, telefony.

Komórka wysiądzie. Komputer padnie. Internet ucieknie.  I co? Trzeba było ważne dane wpisać do zeszytu!

10. Projekty, pomysły, marzenia

Zapisuj to na co wpadniesz. Nie czekaj na odpowiedni moment – pisz wszystko co Ci przyjdzie do głowy! Kiedyś może z tego wykiełkować całkiem ciekawa idea. Specjalny zeszyt z burzą mózgu, z esencją pomysłów i marzeń zmieniających świat, ze szkicami i projektami . Twój indywidualny Pinterest.

Złoty myśli i cytaty - wykorzystanie zeszytu

11. Cytaty, złote myśli.

Złote myśli wpadają do głowy niepostrzeżenie. I tak samo lubią uciekać. Nie pozwól im odpłynąć w otchłań zapomnienia! Zapisz to co uważasz za ważne. Nie ma znaczenia czy sam to wymyśliłeś, gdzieś usłyszałeś, a może przeczytałeś jakiś cytat w książce. Pielęgnuj to. Ja tak robię.

13. Wielkie i małe hobby

To co Cię tworzy i określa. Twoje hobby i zainteresowania godnie zapełnią karty zeszytów.Rozwiązań zagospodarowywania zeszytów jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od człowieka, który tworzy treść danego notesu i jego nowatorskich pomysłów!

Co dopisałbyś do tej listy? Jak Ty zapełniasz swoje zeszyty?

Pisz w komentarzu poniżej!   

Zeszyty. Jak je wykorzystać żeby nie zmarnować kolejnej pięknej okładki?

Pssyt. Lubisz komary? Ja nienawidzę!