Artystycznie

Jak twórczo notować? Moje sposoby na kreatywne notatki!

Uwielbiam robić notatki. Do tego stopnia, że mogłoby być to moje hobby 😉 Od zawsze czułam pociąg do przekładania swoich myśli na papier. Notowanie sprawia mi po prostu przyjemność, cieszę się gdy mam okazję coś zapisać, nie ważne czy to w moim bullet journalu, czy w zeszycie do nauki języków. Zagłębiając się w jakąś dziedzinę potrafię wyprodukować naprawdę spory zbiór notatek (a potem co chwilę dokupuję nowy segregator).

Ucząc się mam zawsze ogromną potrzebę wizualnego przedstawiania informacji. Gdy oglądając film po francusku usłyszę jakieś ciekawe słówko, nie tylko je zapisuję, ale też staram się dodać charakterystyczny element, który pomoże mi z zapamiętywaniem. Może to być kolor, śmieszny rysunek czy krótka definicja napisana kolorowych cienkopisem.

Jestem papierniczym freakiem i mogłabym przesiadywać godzinami w sklepach z wszelkimi pisadłami i zeszytami. U mnie każdy notes ma swoją funkcję i zastosowanie. Często też notuję po prostu na białych kartkach A4.

W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Ci w jaki sposób twórczo i efektywnie notować. I co ważne – tu nie chodzi o to by z notatek tworzyć dzieła sztuki! Najważniejsze by notowanie sprawiało Ci przyjemność oraz spełniało swoją funkcję. W artykule podzielę się moimi metodami i postaram się odrobinę zainspirować.

Kreatywne tworzenie notatek - sprawdzone sposoby. Kolorowe strony w bullet journal.
Mój bullet journal

Zanim zaczniesz notować

Zanim rzucisz się w wir tworzenia notatek, zastanów się chwilkę i zadaj sobie kilka pytań. Warto przemyśleć dlaczego chcesz robić notatki i jaki ma być ich cel. Możliwe, że widziałeś na instagramie piękne, pastelowe i minimalistyczne zapiski, bez żadnych literówek czy przekreśleń. Nie warto ich odwzorowywać za wszelką cenę! Spróbuj znaleźć swój styl, dopasowany do własnych potrzeb. Kombinuj, testuj i działaj, zapisuj swoje myśli. Nie musisz notować linearnie! Możesz wychodzić poza linie, zmieniać kształty i rozmiary.

Ja w zależności jakie notatki tworzę, mam różne schematy działania. Inaczej notuję w bullet journalu, ucząc się do egzaminu, zapisując wspomnienia z podróży, prowadząc dziennik czy zapisując zasady francuskiej gramatyki. Dobieram formę i metody do rodzaju notatki. Nie staram się by były one idealne. Działam po swojemu – używam masy kolorów, piszę dużymi literami, zakreślam, podkreślam, robię strzałki, podpunkty, najeżdżam na marginesy.

Pomysły i inspiracje – kreatywne notowanie

Jak tworzyć kreatywne notatki? Przybory papiernicze, które warto używać. Notowanie i nauka na studiach.

Kolory!

Kolory to dla mnie must have. Odgrywają istotną rolę nie tylko w moich zapiskach, ale też w tworzonych przeze mnie grafikach, robionych zdjęciach czy w noszonych ubraniach. Notując zawsze stawiam na kolory. Wybieram intuicyjnie barwy, które kojarzą mi się z danym zagadnieniem.

Tworząc notatki wykorzystuję zakreślacze, pisaki, kredki i brushpeny. Czasem używam ich do nagłówków, innym razem oznaczam istotne informacje. Podobnymi kolorami oznaczam zagadnienia zależne od siebie. Kolory mogą być świetnym sposobem do grupowania treści o zbliżonej tematyce.

Do tego kolory wywołują emocje i ułatwiają zapamiętywanie. Naprawdę warto je wprowadzać do notatek, chociażby w formie kilku barw.

Kreatywne tworzenie notatek. Nauka języków obcych. Jak robić twórcze notatki do nauki francuskiego?
Notatki z francuskiego

Kaligrafia, literki i odręczne pisanie

Tworząc notatki zawsze piszę odręcznie, dzięki temu szybciej zapamiętuję to czego się uczę. Pisząc ręcznie mam więcej możliwości przekształcania pisma. Używam dużych liter i całkiem malutkich. Pogrubiam i podkreślam tekst. Pomaga mi to w hierarchizacji treści, patrząc na zapiski od razu wiem co jest najważniejsze, a co tylko dopełnia informację.

Notując nie myślę tylko linearnie. Rysuję strzałeczki, piszę w różnych miejscach, używam kropek i myślników. Czasem dzielę kartkę A4 albo nawet A3 na kilka części, notuję “idąc w bok” – tak jak mi wygodnie. Często specjalnie zmieniałam format, orientację kartki i sposób zapisywania, żeby odróżniać różne działy, których się uczę.

Lubię robić ładne nagłówki do moich notatek. Wykorzystuję zakreślacze, używam też brushpenów, kaligrafuję napisy. Kolorowe nagłówki powodują, że na notatkę milej mi się patrzy ♥

Kreatywne notatki. Nauka języków, bullet journal, studia. Jakich notesów i pisaków używać do robienie notatek? Jak notować skutecznie?

Rysunki i bazgrołki

Wiem, że nie każdy lubi rysować, ale naprawdę nie trzeba mieć artystycznych zdolności, żeby przy notatkach tworzyć małe bazgrołki 🙂 Takie “brzydkie” rysunki, naszkicowane na szybko, mogą być bardzo przydatne przy nauce nowych rzeczy. Ja często wykorzystuję tę metodę przy nauce języka francuskiego. Ostatnio poszłam nawet krok dalej i zaczęłam tworzyć ilustrowane, słowniczki francuskie, które udostępniam na moim instagramie. Oczywiście ty nie musisz bawić się w ilustracje, ale bardzo zachęcam do bazgrolenia na marginesach. To daje masę radochy!

Słowniczki ilustrowane z językiem francuskim. Jak kreatywnie tworzyć notatki? Nauka języka francuskiego - notowanie.
Francuskie słowniczki, które rysuję

Notatniki, notesy, kartki

Używam różnych notesów w zależności od tego jaka jest tematyka moich notatek. Kołonotatniki przydają mi się do nauki francuskiego i zapisywania słówek. Gdy rysuję ilustrowane słowniczki wybieram notesy z białymi kartkami. Bullet journal prowadzę w zeszycie w kropki. Ucząc się do egzaminów często zapisuję informacje na zwykłych, białych kartkach A4 albo A3.

Jak notować w języku obcym? Jak robić skuteczne notatki do szkoły i na studia? Tworzenie kreatywnych notatek do nauki - moje sposoby!

Przyklejanie

Przyklejanie jest kolejnym ciekawym sposobem na kreatywne tworzenie notatek. Żeby urozmaicić zapiski możemy dolepić do nich kawałki papieru, gazety, kolorowe tasiemki. Ja jestem fanką washi tape, których używam w moim planerze. Kolorowy papier może nam służyć do zapisywania ważnych definicji czy zasad do zapamiętania. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!

Jak skutecznie notować? Nauka na studiach i w szkole. Notowanie rysunkowe.

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny! Starałam się pokazać moje sposoby na twórcze tworzenie notatek i zainspirować Cię do działania 🙂

Koniecznie napisz w komentarzu jaki jest Twój ulubiony sposób na notowanie!
Używasz kolorów i zakreślaczy?


Artykuł powstał w ramach współpracy. Znajdują się w nim linki do produktów papierniczych.