Wszystko o introwertykach! Jak się zachowują, co ich cechuje, czy mają wielu znajomych?
Przemyślenia

Introwertycy – ta mniej lubiana część społeczeństwa?

Hej! Dzisiaj na blogu wpis, który będzie bardzo osobisty. Wszystko o czym napiszę jest oparte na moim doświadczeniu, więc możecie poczuć, że znacie mnie trochę bardziej 🙂

Tak naprawdę niewielu ludzi wie czym jest introwertyzm. Niektórzy nigdy nie słyszeli tej nazwy, a inni kojarzą ją z aspołecznością czy nieśmiałością – a to zupełnie różne pojęcia!

W tym artykule wytłumaczę dokładnie czym jest introwertyzm. Z góry zaznaczam, że introwertyk introwertykowi nie równy. Każdy z nas jest osobą indywidualną i tak naprawdę stanowimy mieszankę cech ekstrawertycznych i introwertycznych nasilonych w różnym stopniu. Warto o tym pamiętać!

Będzie mi bardzo miło jeśli po przeczytaniu tekstu dasz znać czy utożsamiasz się z przedstawionymi przeze mnie cechami 🙂 Możesz śmiało napisać swoje zdanie w komentarzu! Zobacz też inne wpisy z serii przemyślenia oraz wpadnij na mojego pastelowego instagrama

Introwertycy - kim są? Jak ich zrozumieć?

Lubimy ludzi (ale ładujemy baterię w ciszy)

Największym mitem związanym z pojęciem introwertyzmu jest stwierdzenie, że my ludzi nienawidzimy, unikamy ich za wszelką cenę czy wręcz się izolujemy. NIE! Introwertycy lubią ludzi oraz potrzebują ich do funkcjonowania.

Jedyną różnicą jest to, że my energię szybciej tracimy wśród dużej ilości osób. Ekstrawertyk z hucznych przyjęć i spotkań czerpię siłę – introwertyk wręcz przeciwnie. Przybywając w domu, miejscu które dobrze znamy, regenerujemy się i odpoczywamy.

Najzwyczajniej na świecie jesteśmy bardziej wrażliwi – preferujemy środowiska, które nie generują zbyt wielu bodźców.

Musimy zachować balans między spotkaniami z ludźmi, a czasem spędzonym na sam ze sobą.

Ja przykładowo byłam jakiś czas temu na koncercie Eurowizji Junior w Gliwicach. Mimo tysięcy ludzi, bawiłam się wyśmienicie w towarzystwie mojej przyjaciółki. Jedynym skutkiem mojego introwertyzmu było to, że po takim wydarzeniu potrzebowałam kilka dni aby ochłonąć z emocji i odpocząć psychicznie 🙂

Jak zachowuje się introwertyk? Czy jest to osoba nieśmiała? Dlaczego jest cichy?

Jacyś znajomi? Dlaczego on milczy?

Może się wydawać niektórym, że ten introwertyk, to taki osamotniony człowiek, wiecznie siedzący w domu i bez jakichkolwiek znajomych. Nie mogę się z tym zgodzić!

Prawdą jest, że od ekstrawertyków, mamy tych znajomości mniej, ale są one za to głębsze. Posiadamy kilkoro bardzo bliskich przyjaciół, na których ogromnie nam zależy. Stawiamy na jakość, a nie ilość.

Uważam, że introwertyk to świetny materiał na przyjaciela.
Teraz pewnie Cię trochę zdziwię, mówiąc, że:

introwertyk wie i słyszy więcej niż Ci się wydaje.

To, że wśród większej grupki osób nie mamy odwagi się odezwać, nie oznacza naszej nieuwagi. Wręcz przeciwnie. Jeśli o mnie chodzi, przy dużej ilości mało znanych mi osób, nie potrafię się “wbić w dyskusję”. Za to bardzo uważnie słucham i wręcz zbyt mocno analizuję zachowanie, mimikę czy gestykulacje ludzi. Do tego pamiętaj o tym, co kiedyś “ktoś gdzieś” powiedział na dany temat.

Introwertyk to świetny partner do rozmów.

Zawsze słuchamy drugiej osoby, jesteśmy nią realnie zainteresowani w dyskusji. Ja sama wśród bliskich mi osób jestem totalnie rozgadana! Stwarzam pozory osoby bardzo cichej, a tak naprawdę mam masę fascynujących myśli, które tylko czekają na to aby się nimi z kimś podzielić ♥ Warto zdobyć uwagę introwertyka, poświęcić mu czas, porozmawiać i odkryć jego świat.

Wszystko o introwertykach! Jak się zachowują, jak spędzają czas, co ich cechuje

Nasz świat wewnętrzny jest niezwykły

Introwertycy skupiają się na swoim wnętrzu. Niektórym osobom może wydawać się, że są oni wręcz niekulturalni czy niemili (gdyż nie odzywają się dużej grupie). Jednak tak naprawdę jesteśmy zajęci roztrząsaniem myśli oraz idei krążących po naszej głowie 🙂 Warto to zrozumieć!

Introwertyk z ekstrawertycznym wnętrzem

Ja jestem dosyć specyficzną osóbką. Według typów osobowości Myers-Briggs (darmowy test można zrobić na stronie 16personalities), należę do grupy INFJ (“Rzecznik”).

Ludzi INFJ cechuje introwertyczna intuicja, połączona z ekstrawertycznym odczuwaniem emocji.

Musicie przyznać, że dziwne połączenie 😀 Tak naprawdę nie da się powiedzieć, że ktokolwiek jest 100% introwertykiem. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób.

Introwertyk czy ekstrawertyk? Czy można łączyć te cechy? Jak zachowuje się introwertyk?

Warto obczaić


To tyle! Mam nadzieję, że artykuł Cię zaciekawił i dowiedziałeś się czegoś nowego o introwertyzmie 🙂

Koniecznie napisz w komentarzu poniżej swoje przemyślenia!
Czy jesteś introwertykiem? Znałeś to pojęcie?