Jak zachować wspomneinia z wakacji na dłużej? Planowanie, dokumentowanie - triki i sposoby
Artystycznie

Jak zachować wspomnienia z wakacji na dłużej? Nieoczywiste pomysły!

Wzięłam się, skupiłam w kupkę i kliknęłam w folder ‘zdjęcia’. Rozgonionym wzrokiem przeszłam do obecnego roku i miesiąca (chociaż tyle mam opisane). Zagryzłam wargę. Sytuacja nie ma się dobrze. Tak jakoś odkąd mój poręczny aparat kompaktowy się zepsuł, więcej zdjęć robię telefonem. Co za tym idzie – masa fotek na tym telefonie tkwi. Kopiowanie ich na komputer i dodatkowy dysk jest czymś na co zawsze… nie mam czasu (i chęci).

Ja jako sentymentalny ludzik, na każdej wycieczce czy wakacjach fotografuję bardzo dużo i niezwykle często. Ma to swoje plusy, ale jednak nie oszukujmy się – miliony fotek na karcie nie zachęca do ich późniejszego oglądania.

W dzisiejszym wpisie pokażę kilka pomysłów na zachowanie w pamięci wakacyjnych wyjazdów. Nie będzie tylko o zdjęciach, chociaż powiem o nich sporo 🙂 Dotąd nie było na blogu takiego tematu (skupiałam się bardziej na artyzmie czy planowaniu), więc myślę, że tym bardziej warto go poruszyć! W końcu zbliża się czas wakacji i każdy z nas chce utrzymać te chwile przy siebie jak najdłużej.

Jeśli spodoba Ci się ten artykuł daj koniecznie znać w komentarzu poniżej! A może masz jakieś swoje sposoby na dokumentowanie wspomnień?
Sprawdź też jak działam na moim pastelowym instagramie

Wspomnienia z wakacji. Zachowaj je na dłużej w pamięci! Jak robić wartościowe zdjęcia?

Ach te zdjęcia

Zdjęcia mają niesamowitą moc! Nie wyobrażam sobie, żeby bez aparatu (także tego w telefonie) wyjechać na wakacje 😉

Mam dla Ciebie kilka rad co do zdjęć (czytaj: moja filozofia fotografii użytkowej 😀 ):

 • jakość, a nie ilość
  Nie przesadzaj ze zbyt wielką ilością zdjęć! Tak jak pisałam na wstępie nadmiar fotek w telefonie, daje odwrotny skutek niż zamierzony – zamiast wracać do zdjęć, zapominamy o nich. Aby temu zapobiec unikaj fotografowania tego samego kadru kilka razy z rzędu (szczególnie zabytków czy widoków). W razie czego usuwaj zbędne “zapychacze”, warto to robić na bieżąco 🙂

 • ludzie
  Fotografuj ludzi! Serio, ja też kiedyś popadłam w taka paranoję – miałam zdjęcie każdego zabytku, widoku i atrakcji, a praktycznie żadnych kadrów z bliskimi mi osobami. A przecież to oni są najważniejsi! Zabytkowy zamek można zawsze wygooglać w internecie, zaś ludzie są unikatowi.

 • naturalność
  Niech Twoje zdjęcia będą żywe i prawdziwe! Nie liczy się tylko pozowanie przed najwyższym budynkiem w mieście 😉 Rób fotki z zaskoczenia. Pokazuj prawdziwe historie i przypadkowe chwile – to bardzo ważne! Po czasie zobaczysz, że miło wspomina się nawet te kadry, które przedstawiają rozgardiasz w czasie pakowania w drogę, szybkie zjadanie topiącego się loda na plaży czy podróż zabytkowym pociągiem ♥ Utrwalaj emocje. Te realne, a nie ‘ustawione’.

 • selekcja i porządkowanie
  Nawet jeśli wyjdzie Ci masa zdjęć to wybierz te, które są najlepsze. Selekcjonuj mądrze, twórz na komputerze foldery i opisuj ich zawartość. A co najważniejsze rób backupy! Są to kopie zapasowe na dysku zewnętrznym (lub w internetowej chmurze). Nie pomijaj tego kroku. Dobrze Ci radzę, przecież nie chcesz stracić swoich wspomnień 😉 Piękną pamiątką będzie wywołanie zdjęć i włożenie ich do albumu. Pomyśl – o wiele częściej sięga się do zdjęć w formie papierowej, niż ogląda te w komputerze, nieprawda?
Jak zachować wspomnienia z wakacji na dłużej? Notatki podróżnicze, travel plannery - czy warto je używać? Jak robić zdjęcia z głową?
Moje podróżnicze notesy

Zapiszmy (i narysujmy) to

Za pomocą słów można wyrazić naprawdę wiele. Pewnie kojarzysz wszelkie travel plannery czy notesy podróżnicze (ja mam takich kilka 😉 ).

Możliwe, że tak jak ja nie masz ani chwili czasu na wakacjach, żeby skrupulatnie uzupełniać rubryczki z dnia wyjazdu, tworzyć tabelki z wydatkami, dowiadywać się milionów informacji na temat celu podróży, a od tego jeszcze zapisywać prognozy pogody na tydzień z wyprzedzeniem.

Pocieszę Cię! Wcale nie musisz tego robić, żeby lepiej zapamiętać wakacyjne wspomnienia 😉 Wystarczy Ci zwykła kartka/notes i długopis. Każdego wieczoru usiądź na chwilę, pomyśl o tym co się wydarzyło i opisz to zwykłymi słowami. Będzie to nieocenioną pamiątką na przyszłość ♥

Pisz z serca, przelej na kartkę myśli i uczucia. Tu nie chodzi o notowanie suchych faktów. Jeśli masz bullet journal możesz go wykorzystać do tego celu. Zapisuj śmieszne sytuacje, cytuj słowa wypowiedziane przez rodzinę i znajomych. Opisz drobne kłopoty oraz śniadaniową rutynę.

Jeśli masz zacięcie artystyczne (chociaż nawet ono nie jest konieczne!) to gorąco zachęcam do wprowadzania rysunków do swoich podróżniczych notatek ♥ Nie muszą być żadnymi działami sztuki!

Jak kolekcjonować pamiątki? Zachowaj wspomnienia na dłużej! Rób zdjęcia, kręć filmiki , nagrywaj głos.
Niektóre z moich pamiątek 🙂

Z tego wezmę pamiątkę

Pamiątki często kojarzą się z kiczowatymi figurkami, magnesami czy zbyt nachalnie pomalowanymi kubkami. Jednak wcale nie muszą takie być! Z wakacyjnego wyjazdu możesz przywieść oryginalne pocztówki (nawet takie ręcznie rysowane), małe gadżety z muzealnych sklepików, mapki miasta czy bilety z wystaw. Wystarczy tylko się trochę rozejrzeć i poszukać skarbów wśród lokalnych rzemieślników.

Rejestrowanie emocji

Zawsze zapominam je robić robić, a są one niezwykłym zapisem emocji i wspomnień. Chodzi oczywiście o filmy! To takie ruchome zdjęcia z dźwiękiem. Jedynym minusem filmów jest to, że zajmują troszkę więcej miejsca w pamięci. Możesz nagrywać krótki filmiki ze swoich wakacyjnych wyjazdów i potem je łączyć w jeden wielki pamiątkowy materiał 🙂

Do łączenia filmików możesz użyć darmowych apek na telefon, aplikacji “zdjęcia google” (chyba jest wbudowana – warto obczaić!) lub wykorzystać… tik toka! Tak, te social medium pozwala łączyć krótkie migawki w jeden, niedługi co prawda filmik, do którego da się dodać muzykę czy napisy. Możesz ustawić sobie profil prywatny (tylko dla ciebie), zaś filmiki zapisywać na telefonie.

Oprócz filmów warto też nagrywać głos (np. dyktafonem). Szczególnie gdy opowiadasz komuś o wspomnieniach z wakacji 🙂 Wtedy rejestrujesz własny głos, swoje słowa.

Żyj chwilą!

Przede wszystkim żyj chwilą! Wakacje są w końcu po to by odpoczywać, a nie martwić się odpowiednie ich udokumentowania 😉 Potraktuj ten wpis jako inspirację i wybierz coś co sprawdzi się u Ciebie ♥ A jeśli chcesz śledzić moje przygody (nie tylko te wakacyjne) to wskakuj koniecznie na instagrama – k.artistique.


Mam nadzieję, ze pomogłam ♥


Koniecznie napisz w komentarzu jak Ty dokumentujesz swoje wspomnienia z wakacji!

Albo po prostu daj znać, że przeczytałeś 😀