Francuskie,  podróże

Szukanie mieszkania we Francji! Jak to zrobić skutecznie? Erasmus i studia zagranicą

Hej! Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić moim cennym doświadczeniem, które zdobyłam szukając mieszkania we Francji na czas trwania mojego erasmusa. Droga była niezwykle kręta, stresująca i długa. Na szczęście poszukiwania przyniosły pozytywny skutek (i ulgę) 🙂

Francuskie formalności skutecznie utrudniały mi znalezienie upragnionego dachu na głową. Wykonałam sporo francuskich telefonów, przejrzałam setki ogłoszeń i napisałam wiele wiadomości. Chciałabym Wam przekazać kompletną wiedzę, know how wyjaśniające w jaki sposób funkcjonuje francuski rynek mieszkaniowy. Wiele rzeczy jest nieoczywiste i warto o nich wiedzieć wyjeżdżając na erasmusa do Francji.

Jeśli będziecie mieć jakieś pytania śmiało zadajcie je w komentarzu albo piszcie do mnie na instagramie. Chętnie pomogę w miarę moich możliwości.

Erasmus we Francji - jak znaleźć mieszkanie? Praktyczne porady i wskazówki na szukanie studenckiego mieszkania.

Rodzaje zakwaterowania dla studentów na erasmusie

Na początek wyjaśnię Wam jakie macie opcje szukając mieszkania we Francji. Dzięki poznaniu tych terminów będziecie lepiej orientować się w Waszych poszukiwaniach.

Istnieje kilka typów zakwaterowania dla studentów we Francji:

  • location – czyli po prostu mieszkanie, może być wynajmowane od osób prywatnych albo od agencji
  • colloction – „współmieszkanie”, w tym przypadku wynajmujecie pokój, a mieszkanie albo dom dzielicie z innymi osobami, collocation również mogą wynajmować osoby prywatne albo agencje
  • résidence – akademik, może być prywatny (dosyć drogi, trochę ekskluzywny) albo publiczny (publiczne akademiki są zarządzane przez Crous i ciężko je dostać, rekrutacja jest zamykana w kwietniu)

Gdzie szukać mieszkania we Francji na erasmusie?

Przechodząc do konkretów na dobry początek podam Wam kilka najbardziej popularnych francuskich stron ogłoszeniowych, na których możecie szukać swojego mieszkania na erasmusa.

leboncoin – bardzo popularna strona, gdzie znajdują się mieszkania zarówna od właścicieli prywatnych, jak i od agencji, niestety ja miałam takie doświadczenie, że nikt na tej stronie nie odpisywał na moje wiadomości
se loger – na tej stronie znajdują się w większości mieszkania wynajmowane przez agencje
lacartedescollocs – strona polecana przez wielu Francuzów, tutaj znajdują się głównie opcje collocation, czyli możliwość wynajęcia pokoju w mieszkaniu/domu z innymi studentami

Istnieje też możliwość szukania mieszkania bezpośrednio na stronach agencji – np. OQORO. Jeśli chodzi o prywatne akademiki we Francji są to np. UXCO, Logifac, Les estudines, Neoresid i inne w zależności od miasta.

Oczywiście zawsze istnieją też grupki na facebooku dedykowane konkretnemu miastu we Francji. Jednak osobiście byłabym ostrożna – tam nigdy nie wiadomo czy ktoś nie chce nas oszukać.

Szukanie mieszkania we Francji na studia - jak znaleźć, na co zwracać uwagę? Porady i wskazówki.

Koszty mieszkania we Francji

Szukając mieszkania trzeba zwrócić uwagę na wszystkie koszty, które będziecie musieli ponieść. I tutaj nie chodzi tylko o czynsz, ale też kaucję, opłaty dla agencji czy różne podatki.

  • czynsz (loyer) – warto sprawdzić w opisie czy czynsz obejmuje ogrzewanie, prąd, ciepłą wodę, internet (inclus dans les charges = wliczone w opłaty), nie zawsze tak jest – nie ma na to reguły
  • kaucja (dépot de garantie) – wynosi 1x lub 2x czynsz , jest zwrotna
  • opłata dla agencji/ prywatnego akademika (honoraires charge locataire) – wynosi ok. 200-500 euro w zależności od ceny mieszkania, płatna jednorazowo, bezzwrotna, nie płaci się jej tylko gdy wynajmuje się od osoby prywatnej (propriétaire = właściciel prywatny)

Koszty wynajmu mieszkania zależą od regionu i miasta we Francji. Jak można się domyślić najwyższe są w Paryżu (ok. 800 euro za miesiąc). W innych miastach wahają się od 400-600 euro. Wysokie koszty są także w miastach takich jak: Nice, Lyon, Bordeaux, Marseille, Lille, Strasbourg, Toulouse czy Nantes.

Jak znaleźć mieszkanie, akademik, pokój na erasmusa i studia we Francji? Koszty i dokumenty. Moje praktyczne porady i wskazówki.

Jakie dokumenty trzeba przygotować żeby wynająć mieszkanie?

Warto już na początku poszukiwań mieszkaniowych przygotować sobie dossier czyli wszystkie niezbędne dokumenty (a jak na Francuzów przystało jest ich sporo). Szukając mieszkania przez agencją internetową, często wymagane jest wgranie tych dokumentów do systemu już przy zakładaniu konta (rejestracji na stronie).

  • gwarant (la garantie, le garant) – we Francji zawsze jest wymagany, musi być nim osoba pracująca we Francji, w przypadku gdy kogoś takiego nie mamy warto skorzystać ze strony Visale gdzie za darmo możemy dostać odpowiedni dokument. Niestety bywa tak, że niektórzy właściciele wymagają gwaranta fizycznego, a niektóre prywatne akademiki specjalnego gwaranta za pośrednictwem płatnej strony
  • dokument tożsamości, paszport (pièce d’identité)
  • adres konta w banku (we Francji RIB)
  • dowód dostania się na studia we Francji (justificatif d’activité professionnelle) – np. list przyjęcia na studia w ramach erasmusa, karta studenta
  • udowodnienie mieszkania (justificatif de domicile) – czyli podatek, faktura za prąd/ wodę z mieszkania gdzie obecnie mieszkacie w Polsce
Erasmus we Francji - jak znaleźć mieszkanie? Praktyczne porady i wskazówki na szukanie studenckiego mieszkania.

Problemy… ze znalezieniem (i załatwieniem) mieszkania we Francji

Szukając mieszkania na trafiłam na kilka kluczowych problemów, które doprowadzały mnie do szału i sprawiały, że nic nie udawało mi się załatwić. Szybko opiszę Wam na czym one polegają:

  1. Krótki okres pobytu na erasmusie – tylko jeden semestr (czyli ok. 5 miesięcy), właściciele wolą wynająć mieszkanie studentom na cały rok akademicki
  2. Właściciele chcą wynająć mieszkanie już od wakacji – czyli od lipca, sierpnia, a nie od września. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest albo płacenie czynszu już od wakacji, albo czekanie na ostatnią chwilę. Niektóre agencje wprost mi mówiły, że dopiero od któregoś sierpnia będą mogły mi wynająć na wrzesień. Jest to jednak ryzykowne, bo im później tym mniej ofert
  3. Niebycie na miejscu we Francji – brak możliwości złożenia wizyty w mieszkaniu. Właściciele i niektóre agencje nie chcą wynajmować mieszkania bez osobistej wizyty studenta na miejscu

Jak znaleźć mieszkanie, akademik, pokój na erasmusa i studia we Francji? Koszty i dokumenty. Moje praktyczne porady i wskazówki.

Na co ja zwracałam uwagę szukając mieszkania?

Szukając mieszkania zwracałam uwagę na kilka kryteriów, które były dla mnie niezwykle ważne. Oczywiście brałam pod uwagę to, że jeżeli nic nie uda mi się znaleźć – wezmę to co „popadnie”, żeby nie skończyć bez mieszkania w czasie wyjazdu do Francji. Pierwszym kryterium była oczywiście cena. Dałam sobie budżet maksymalny 450 euro. I tutaj uwaga – ceny mieszkań zależą od miasta i regionu we Francji, w którym szukacie. Ja miałam szczęście, że Saint-Etienne nie miało aż tak wygórowanych cen. Jednak wiem, że w Paryżu, Strasbourgu czy Nantes ceny są zdecydowanie wyższe (500-800 euro).

Kolejną rzeczą, którą brałam pod uwagę był dystans od uczelni oraz lokalizacja. Warto sprawdzić w jakiej dzielnicy znajduje się mieszkanie, zobaczyć okolicę na mapach google oraz odległość od centrum czy dworca.

Oglądając oferty mieszkaniowe patrzyłam na wyposażenie mieszkania. Bardzo zależało mi na pralce, bo dosyć traumatycznie wspominam chodzenie z ciężkim praniem do pralni, w czasie mojego pobytu na stażu w Nantes. Zwracałam też uwagę czy w mieszkaniu jest odkurzacz (już przerabiałam jego brak, nie polecam…), czajnik (gotowanie wody w garnku mnie nie przekonuje) oraz ile jest palników do gotowania (chociaż żeby dwa były).

Szczęśliwie udało mi się wynająć mieszkanie, które jest przyjazne, wyremontowane i czyste.

Szukanie mieszkania we Francji na studia - jak znaleźć, na co zwracać uwagę? Porady i wskazówki. Wyjazd erasmus.

Udało się wynająć mieszkanie! I co teraz?

  • pierwszy przelew za mieszkanie w moim przypadku obejmował: opłatę dla agencji, pierwszy czynsz i kaucję
  • l’état des lieux – spotkanie z właścicielem/ przedstawicielem agencji w mieszkaniu przed wprowadzeniem się, odbiór kluczy, wspólne sprawdzanie stanu mieszkania (w moim przypadku pracownik agencji sprawdzał czy wszystko działa i robił zdjęcia)
  • l’attestation d’assurance – ubezpieczenie mieszkania, obowiązkowe we Francji, można je zrobić na takich stronach jak: MAE, StudyAssur, SMERRA, cena zależy od wielkości mieszkania i liczby pokoi
  • internet – w moim przypadku cena mieszkania nie obejmowała internetu, więc musiałam załatwić go sobie sama na miejscu (wykupiłam internet razem z kartą eSIM do telefonu, polecane sieci to LycaMobile albo FreeMobile)

Dofinansowanie do mieszkania? CAF

We Francji istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie do mieszkania APL (l’aide personnalisée au logement), którym zajmuje się urząd CAF. Niestety dofinansowanie jest dostępne jedynie dla studentów, które przyjeżdżają na cały rok akademicki (min. 8 miesięcy). Aby dostać takie dofinansowanie należy mieć wielojęzyczny skrócony odpis aktu urodzenia i konto w banku francuskim.

Skuteczna nauka języków obcych - Językownik, kreatywny planer do nauki języków. Mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie w języku obcym
Zobacz mój Językownik – dzięki któremu możesz skutecznie uczyć się języków obcych!

Jak czytać francuskie ogłoszenia mieszkaniowe – tłumaczenie zwrotów

Na koniec przygotowałam dla Was słowniczek z francuskimi słówkami, które mogą być szczególnie przydatne przy szukaniu mieszkania. Na pewno je zauważycie przeglądając strony z francuskimi ogłoszeniami 🙂


CC (charges comprises) – czynsz zawiera opłaty (różne podatki, ale nie zawsze opłaty za prąd, ogrzewanie – trzeba doczytać w ogłoszeniu)
studio – mieszkanie bez podziału na pokoje
T1, T2, T3 – ilość pokoi w mieszkaniu
Chb (chambre) – pokój
RdC (rez-de-chaussée) – parter

chauffage – ogrzewanie
électricité – prąd
eau chaude – ciepła woda
entretien de l’immeuble – utrzymanie budynku
ménage – sprzątanie
taxe ordures ménagères – opłata za śmieci

étage – piętro
nombre de chambres – liczba pokoi
surface – powierzchnia
meublé – umeblowane

przedmioty w mieszkaniu:
lave linge/ machine à laver – pralka
lave-vaisselle – zmywarka
frigo/ réfrigérateur – lodówka
four – piekarnik
micro-ondes – mikrofalówka
bouilloire – czajnik
plaques de cuisson – palniki do gotowania
évier – zlew
placards – szafki
douche – prysznic
lit – łóżko
salle de bain – łazienka

dokumenty:
les charges – opłaty
les charges mensuelles – opłaty miesięczne
hors charges – poza opłatami
le loyer – czynsz
un bail – umowa
un bail signé – podpisana umowa
une quittance de loyer – dokument potwierdzający zapłatę
un avis d’échéance – dokument przypominający kwotę do zapłaty

Dużo cierpliwości

Zdecydowanie poszukiwanie mieszkania na erasmusowy wyjazd do Francji to jeden z najbardziej stresujących elementów przed wyjazdem. Jednak nie warto się poddawać, trzeba się uzbroić w cierpliwość i próbować różnych sposobów na znalezienie upragnionego dachu na głową.

Mam nadzieję, że mój artykuł był dla Was w jakimś stopniu przydatny! Wpadajcie koniecznie na mojego instagrama, gdzie na bieżąco relacjonuję moje francuskie podróże.