Artystycznie

Dlaczego kolorowanki dla dorosłych nie są dla mnie?

Dzisiaj o kolorowankach słów kilka.

Nie będę do kolorowanek ani zachęcać, ani odchęcać . Ja o
kolorowankach opowiem. Tak żebyś Ty, mój drogi ludziku wiedział czy ten
nowy trend jest dla Ciebie. Bo mowa oczywiście nie o dziecięcych,
bajkowych szlaczkach a mega profesjonalnych, ozdobnych i (ponoć)
odstresowujących kolorowankach dla dorosłych. Hit czy kit? Sprawdzisz
sam!

Co to są kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych ostatnimi czasy niezwykle zyskały na popularności. Praktycznie w każdej księgarni półki uginają się od przeróżnych wersji  wzorów do wypełniania kolorem. Trend ten oczywiście dostał się do nas zza granicy.

Kolorowanki dla dorosłych od tych dziecięcych różnią się 2 faktami:
 
A) są dla dorosłych (= bardziej skomplikowane wzory nienawiązujące do bajek, a zazwyczaj kierujące się w stronę natury – ale nie tylko)
B) mają pozytywne (tj. po troszce niesamowite) właściwości
(chociaż idąc tym tropem, dziecięce zapewne też mają)

Kolorowanki odstresowujące dla dorosłych - czy warto? Hit czy kit?

Co dają?

Zgłębiając podpunkt B. O jakie pozytywne właściwości kolorowanek chodzi? W końcu można by pomyśleć, że to tylko czarne linie na białym papierze… A jednak nie, bo jak widać aż się roi od masy korzyści płynących z kolorowania. Kolorowanie odpręża. Relaksuje. Odstresowuje. Czynność zapełnia kolorem przestrzeni pozwala się skupić i skoncentrować. Daje możliwość odłożenia natrętnych myśli na bok. Uczy dokładności i uważności. Może być sposobem na wyrzut emocji, a nawet polepszyć umiejętność estetycznego doboru kolorów. Kolorowanie jest rodzajem terapii i medytacji. Ukojeniem.

Kolorowanki odstresowujące dla dorosłych - czy warto? Hit czy kit?

Za czym stoi kolorowankowy sukces?

Uważam, że sukcesem kolorowanek nie są wymienione powyżej zbawienne właściwości. Nikt nie powiedział “Ej, zacznijcie kolorować, to da Wam to, to i to“. Marketing też nie jest tym głównym czynnikiem (chociaż zapewne wiele w sprawie matał).

Sukcesem kolorowanego jest relacja papier – kredka. To z niej wywodzi się kolorowanie. Moment zderzenia pisała z kartką jest kluczem. Może wydawać się to głupie i bezsensowne, jednak i tak myślę, że o to chodzi. O tą magiczną czynność, która sprawia że artyści rysują, malują i tworzą. A ludzie przekonani iż “nie potrafią” rysować (tak naprawdę to każdy może to robić!) wybierają z chęcią kolorowanki. W poszukiwaniu relacji papier – kredka, dającej ukojenie, odstresowanie i to wszystko o czym pisałam wcześniej.

Dla takich ludzi są kolorowanki. Dla tych co rysować zwyczajnie nie lubią czy nie chcą. Kolorowanki są szlakiem jak iść. Ludzie znajdują w nich ponadto to co potrzebują najbardziej – odpoczynek. Oglądając serial nie czujemy, że robimy coś wartościowego. Kolorując kolorowanki już prędzej. W dzisiejszych czasach sztuka odpuszczania i zwalniania jest trudna. Kolorowanki tego uczą.

Kolorowanki odstresowujące dla dorosłych - czy warto? Hit czy kit?

A dla mnie nie…

Na koniec – nawiązując do tytułu – wytłumaczą dlaczego kolorowanki nie są dla mnie.
Odpowiedź jest prosta: kocham rysować ♥ A rysowanie daje mi to wszystko co kolorowanki. I dodatkowo rozwija mocniej, nie narzuca ram, pozwala robić cokolwiek i jakkolwiek chcę. Jako kreatywny ludzik zawsze na pierwszym miejscu postawię samodzielne tworzenie 🙂 Z kolorowankami mi po prostu nie po drodze. Już za dzieciaka za nimi nie przepadałam i kojarzyły mi się one z odtwórstwem.

Jeśli jednak Ty uważasz, że rysowanie samodzielne (nawet bazgrolenie) nie jest dla Ciebie, to kolorowanki mogą być dobrym rozwiązaniem. Na pewno warto spróbować z jakimiś darmowymi wzorami z internetu 🙂

Kolorowanki odstresowujące dla dorosłych - czy warto? Hit czy kit?

Alternatywy!

W przypadku gdy kolorowanki nie kręcą Cię tak jak mnie, proponuję kreatywne alternatywy. Jedną z nich jest książka Hirameki. Znajdziesz w niej masę  “kleksów” – plam z farb, które możesz przekształcić w co tylko chcesz! Za dwa tygodnie planuję zrobić dokładniejszą recenzję tej książki, żebyś zobaczył co i jak 🙂

Napisz koniecznie w komentarzu poniżej co sądzisz o kolorowankach! 

Verified by MonsterInsights